Kioskat Virtuale Shqiptare 2.0 (ose mund t’i besojme votimet online!?)

opinion-poll

Nese ka dicka qe mund te karakterizoje internetin kete vit ne Shqiperi eshte shtimi i “mediave”  online, ose portaleve me lajme.

Vala e pare e kesaj dukurie ishte kur Google Adsense garantonte nje fitim te vogel per lajmet copy-paste (shih nje artikull te vjeter mbi Kioskat Virtuale 1.0). Vala e dyte e kesaj dukurie, eshte kjo aktualja ku cdo gazetar(analist) ka hapur nje portal te vetin, ku premtimi besoj kesaj rradhe nuk vjen nga Google por nga sponsorat lokal.

Dje marr nje mesazh nga nje mik i cili me pyet “A mund te modifikohet nje Votim online!?”

Nje faqe me emrin Opinion.al kishte vendosur nje votim me emrin “Cili është politikani me aktiv në PD?”. Rezultatet ishin te cuditshme sipas tij, pasi Albana Vokshi kryesonte me mbi 200 vota, nderkohe qe Jozefina qe njihet per aktivizmin e saj kishte me pak se 20% te votave te Vokshit. Ne fakt eshte e veshtire te gjesh nje figure simpatike ne PD keto kohe (e ndoshta dhe ne ato kohet e tjera), (po perjashtoj Gertin ketu), por sidoqofte votimi ishte per politikanin me aktiv.

Ne diskutimin per votime te ngjashme, dy gjera jane te sigurta.

  1. Administratori i faqes mund te shpalle fitues ke te deshiroje ai!!!
  2. Votime te tilla jane lehtesisht te manipulueshme!

Pika e pare lidhet drejtperdrejt me sponsorizimin e ketyre “portaleve” te lajmeve (pa paragjykim per opinion.al, qe duket sikur eshte nisme e Blendi Fevziut, qe eshte servil me klas por prap nje cope servil pa integritet gazetarie do ngelet (gjykim i imi ky)). Administratori mund te ndryshoje votimin si te doje e kur te doje. Nese politikani qe simpatizon nuk eshte ne vendin e pare, mos u shqeteso, nuk do jete kurre ne ate votim! Keto votime kane te bejne me nje dominim te vazhdueshem.

Pika e dyte lidhet me faktin qe nese ka njerez qe vjedhin vota, mund te mendosh qe nje poll te thjeshte online e vjedhin dhe e ndryshojne si te duash. Per prove, i tregova mikut se si te ngrinte numrin e votave per dike tjeter. Si prove u mor Jozefina (qe mund te kete nje fare baze me te gjere se Vokshi). Ne castin e pare votimi qendronte 75 Jozefina dhe  230  Vokshi. Ne mbremje per kuriozitet u hodha nje sy votave dhe vura re qe Vokshi kryesonte me 5 vota plus. Sot ne mengjes Vokshi kryesonte serish.

Morali i diskutimit eshte: Vokshi eshte padyshim politikanja me aktive ne PD OPINION.AL

Nese i njejti votim do te behej ne nje portal tjeter, atehere nuk do habitesha te shihja pershembull Ed Paloken!

Dhe miresevini ne Kioskat Virtuale 2.0. Nese jeni te interesuar per “fundraising”, drejtohuni prane Politikaneve “me leke”.

 

P.S Nese deshironi te luani dhe te bindeni per argumentin e Opinion.al dhe Vokshi, mjafton te votoni, fshini cookies, votoni… Ju siguroj se do humbisni kohen tuaj kot 🙂

P.S.S Me duket se Zheji, qe ka gjuhen te futur shume thelle ne … servilizmin dhe Meten (sot per sot) por ka ngelur pa nje kioske te tijen. Nese e njeh dikush, t’i thote qe mund t’ia ndertoj une nje se mesa shoh, e vetmja menyre qe populli te fitoj eshte nga lufta politike.

ROBOTIC.AL – Vlera e faqes apo domainit tim

Edhe pse askush nuk mund ta vlerësoje faqen tuaj me vleren reale qe ajo ka per ju, ekzistojne metrika qe do tregojne nje vlere te perafert monetare te saj. Nese keni nje faqe apo jeni kurioz per vleren e faqeve shqiptare, Robotic.al eshte nje faqe ku mund te orientoheni me nje cmim jo te sakte, por orientues.

Faqja ofron sherbimin e shtimit te nje domaini te ri dhe kontrollit te statistikave te ndryshme mbi te. Statistikat qe kontrollohen jane trafiku i faqes, renditja e tij sipas algoritmit te vjeter Page Rank te Google apo Domain Authority te Moz. Gjithashtu numri i faqeve te indeksuara ne Google apo ne Bing jane nje tjeter metrike. Duke qene se web është duke u bërë më social, dhe Google po reklamon lidhje te faqeve nga rrjetet sociale metrika e robotic.al perfshin dhe permendjen e faqes ne keto rrjete. Te dhenat merren kryesisht nga Moz dhe Alexa, por ofrojne nje informacion perafrues.

Vlera e faqeve Shqiptare
Faqja me e mire shqiptare

Ne kete cast, BalkanWeb eshte ne pozicionin e pare duke u vleresuar mbi 3 Milion dollare (nje cmim jo shume larg shitjes se tij para ca vitesh) i ndjekur nga Top Channel e te tjera faqe. Shqiperia.com eshte ne vendin e 7te me vlere mbi 600 000$, por aktualisht ne robotic.al jane vetem 100 domaine, dhe me shtimin e domaineve te tjere, renditja mund te ndryshoje.

Faqja nuk pretendon te jape parashikim 100 te sakte, por jep nje orientim ne baze te zhvillimit te tyre per vleren sic shihet nga makinat e kerkimit ne internet. Dhe nese jeni nje webmaster, mund te kontrolloni statistikat e detajuara te Robotic.Al per te pare nese mund te rregulloni dicka ne faqen tuaj 🙂

 

Nje listë me SPAM që nuk vlen asgjë!

Shumë prej nesh janë të lodhur nga emailet reklamuese që po marrim nga  firmat shqiptare. Të verbëruar nga shifra si 100 000 emaile apo dhe me shumë, e vizionin e gabuar se një email do sjellë një klient, shumë firma shqiptare (e shpeshherë dhe politikanë) i jane drejtuar listave SPAM për të bërë reklamën e tyre të lirë.

Të kuptohemi, ka dhe lista emailesh që mund të jenë klientë të biznesit dhe është shumë e pranueshme që të njoftohen për produktin e ri, për uljen e cmimit apo për cdo informacion tjetër në lidhje me biznesin për të cilin kane shfaqur investim. Por t’u dërgosh njerëzve të panjohur, emailet e te cilëve i ke blerë nga nje 15 vjecar në një nga kafenetë e Tiranës apo Prishtinës është një biznes jo etik dhe rezultativ.

Për të bindur në faktin që listat SPAM janë të pavlera vjen në ndihmë dhe një blog i botuar nga një firmë që për biznes ka dërgimin e emaileve për biznese.

Grafiku i parë (Open Rate) që tregon statistika mbi “Hapjen e këtyre emaileve” për lexim tregon që normalisht emailet e bizneseve hapen në 25% të rasteve dhe kur janë SPAM injorohen tërësisht. Grafiku bazohet mbi korelacionin e listës te pastër me listën SPAM dhe ne rastin e një liste 100% me adresa të marra gjetkë, hapja e emailit është në zero.

Grafiku i dytë (Unsubscribe Rate) tregon varesine me c’regjistrimin nga keto lista ku duket sikur fatkeqesisht njerezit as nuk kane besim te c’regjistrohen (por kane besim te c’regjistrohen nga listat e pastra. Ndoshta kjo ndodh pasi ne castin qe c’regjistrohesh nga nje liste, dikush filtron emailin tend si ekzistues dhe te shton ne nje liste tjeter… ).

 

PublicListsStinko-672x672Grafiku i trete (Click Rate) Norma e Klikimeve tregon qe klikimet ne keto lista jane sic pritet prane zeros (megjithese interesante eshte dhe fakti qe dhe nga listat e biznesit, Norma e Klikimeve nuk eshte me e larte se 1.6%!??)

Grafiku i fundit (Complaint Rate) tregon Normen e Ankesave e cila gjen pikun ne listat SPAM (por tregon dhe nje ndjesi braktisje pas nje fare caku pasi eshte e kote dhe te ankohes). Nga grafiku i trete duhet kuptuar dhe anti-reklama qe i behet biznesit tuaj nese dergoni lista SPAM. Te gjithe e duam nje sherbim te mire, por nuk e duam nje tregetar qe te bezdis!

Do isha kurioz te dija nese dikush mund akoma t’i mendoje me vlere emailet SPAM, megjithate edhe nese dikush mendon qe ato emaile jane te vlefshme, mos harroni qe dergimi i emaileve SPAM eshte i denuar me ligj.

Ne Republiken e Shqiperise, nenet qe denojne SPAM: Rregulloret e Privatësisë dhe Komunikimeve Elektronike (direktivat), Ligji nr.9918 Neni 128 dhe Ligji nr.10 128.

Nese dhe une do e hackoja nje faqe qeveritare/ Si te parandalosh faqen qeveritare qe te hackohet

 

Sot ne mengjes gazetat (te pakten Tema dhe BW) kishin nga nje lajm mbi faqet e disa ministrive shqiptare te hackuara gjate nates nga disa djem ne emrin REDANONS _AL JUSTICE.

Lajmi i hackimit mbante peshe jo vetem per faktin qe faqet ishin hackuar por dhe per mesazhet politike aktiviste qe kishte te publikuar.(peticionin e gjeni ne fund te ketij shkrimi). Lajmin e gjeni tek BalkanWeb (ketu) dhe nese zhduket nga Balkan Web mund ta gjeni tek projekti yne per Arkiven Mediatike (ketu).

Fillimisht duhet te theksoj se personalisht jam kundra cdo nderhyrje te tille! Kjo jo vetem se eshte dicka qe denohet penalisht (a thu se ministrat e atyre faqeve duan t’ia dine per denime penale), por se eshte nje veprim etikisht jo i drejte!

Megjithate perballe frustrimit qytetar dhe neglizhences burokratike, e gjej kete forme proteste interesante sidomos duke pare se disa nga kerkesat jane teper realiste. Ndoshta heren tjeter qe hackojne nje faqe qeveritare keta djem e bejne sakte dhe rregullojne nja dy gjera sic i ka hije nje white-hacker. Nga perspektiva ime si qytetar, cfare do kisha deshire qe te ndryshonte.

stema-e-republikes-se-shqiperise
1. Kthimi i simboleve kombetare!

Shteti Shqiptar ka nje simbol kombetar te permendur ne kushtetute (Neni 14 i Kushtetutes per me sakte). Sado e padeshiruar te jete ajo shqiponje per syrin e nje artisti si Kryeministri yne, simbolet duhen respektuar ose duhet ndryshuar baza ligjore. Prandaj te dashur hackers, heren tjeter qe futeni ne faqe qeveritare… na riktheni ju lutem Shqiponjen qe kemi simbol te identitetit tone.

Neni 14

2. Flamuri kombëtar është i kuq me një shqiponjë të zezë dykrenore në mes.
3. Stema e Republikës së Shqipërisë paraqet një shqyt me fushë të kuqe me një shqiponjë të zezë dykrenore në mes. Në krye të shqytit, me ngjyrë të artë, është vendosur përkrenarja e Skënderbeut.

2. Kthimi i VKMve te vjetra

Supozojme qe arrini te hyni ne faqen e kryeministrit (qe eshte e programuar njesoj si faqet e tjera). Per disa qe kane respekt per ligjin dhe per standartet, faqja e vjeter trashegonte nje seri artikujsh dhe Vendimesh te Keshillit te Ministrave. Te gjitha keto u zhduken pa asnje respekt ne castin kur u prezantuan nderfaqet e reja dhe te me pyesesh mua eshte nje akt me kriminal se te vendosesh nje peticion ne faqe te pare.

Jam i sigurt qe diku ato VKMra jane. Nje kopje te vjeter te tyre mund t’ua jap dhe une.

3. Faqja zyrtare eshte zyrtare dhe jo reklame personale

Kur te futeni ne nje nga ato faqe, ju lutem ate linkun BLOG, mos e lini te perfundoje ne nje domain personal te Kryeministrit aktual, apo te ndonje ministri. Eshte jo serioze qe nje faqe qeveritare te lidhe me nje faqe private. Eshte fyese per nje popull qe te shohe se imazhi i nje personi eshte me i forte se imazhi i nje institucioni. Kjo mund te jete e vertete praktikisht, por te pakten per respekt na lini te besojme ne institucion dhe detyre e jo zoter te plotfuqishem.
Nese shihni nje blog apo nje link tek nje faqe personale jo qeveritare, ju lutem ndryshojeni linkun. Nje faqe humoristike apo nje faqe porno eshte me mire se nje faqe qe perzien njeriun me rolin.

security-shield

Tani per koleget e mi qe punojne ne anen tjeter te hackerave dhe perpiqen te mbrojne keto faqe!

Asgje nuk eshte e pathyeshme. Megjithate shume gjera jane te parandalueshme!

Kesaj rradhe mesazhin ua dhane disa djem nga tanet, por nese heren tjeter doni te mos beheni gazi i botes, atehere ju lutem konsideroni:

1. Gjithmone nje buxhet i vecante per sigurine e faqeve.

Ky buxhet duhet te mbuloje disa ore pune te stafit tuaj dedikuar sigurise, ose paguani nje kompani qe t’u kontrolloje vazhdimisht (cdo dite mundesisht faqen) per probleme sigurie.
Lereni buxhetin e vogel pasi po e ngritet, ujqerit korporativ do sulen dhe do ju nxijne shpirtin me burokracira, tenderin do e fitoje nipi 15 vjecar i deputetit dhe do jeni serish ne piken 1.

2. Mos merrni ne dorezim nje pune nese nuk eshte garantuar siguria

Ne zhvilluesit stresohemi shume per anen funksionale. Titullari shqetesohet per foton dhe CVne e tij, dikush per ngjyrat e faqes dhe IT duhet te shqetesohet per Sigurine! Mos merrni ne dore nje faqe nese nuk merrni dhe nje raport ku tregohet qe nje test penetrimi eshte kryer per faqen ne nje server testimi!!!

3. Kryeni vete ca teste pentrimi!

OWASP Zed Attack Proxy Project
OWASP Zed Attack Proxy Project

Nese mendoni qe duhet te jesh nje ekspert per te thyer nje faqe te programuar dobet, dijeni se e keni gabim. Shumepak prej djemve qe thyejne faqe sot eshte nje programues i vertete (dhe dashte Zoti te mos bini ne dore te programuesve qe dalin ne krahun e kundert). Ka shume mjete qe mund te perdorni per testim te faqes suaj dhe sic mund ta mendoni shume prej tyre jane te lira.

The Open Web Application Security Project (OWASP) eshte nje projekt qe te ofron mundesine e shkarkimit te nje tool qe te tregon si te skanoni faqen tuaj per probleme sigurie. Eshte i mirembajtur nga nje grup njerezish shume te afte dhe nese e testoni njehere ne jave ne faqen tuaj, do e beni gjumin e qete. Shkarkoni Zed Attack Proxy dhe jeni te nderuar e do e meritoni rrogen! Me pak kafene e me shume pune!

 

 

 

 

 

Nga eksperienca dhe per aq sa kam pare keto vite, faqet do “rregullohen”. Do vihen online dhe do harrohen te paarrnuara deri ne diten tjeter kur dikush tjeter do futet e do postoje nje tjeter mesazh!

 

Teksti me poshte eshte marre nga Gazeta Tema.
PETICIONI

SOT POTHUAJ TE GJITHA FAQET QEVERITARE JANE SULMUAR NGA REDANONS_AL!

NE MUND TE NA GJENI VETEM NE YOUTUBE “REDANONS_AL JUSTICE” DHE GOOGLE PLUS “REDANONS_AL JUSTICE” OSE DUKE NA KONTAKTUAR NE EMAIL: [email protected]

SE PARI DUAM TE UROJME FESTEN E BAJRAMIT TE GJITHE SHQIPTAREVE QOFSHIN KETA MUSLIMANE, BEKTASHINJ, KATOLIKE, ORTODOKSE, EVANGJELISTE ETJ SEPSE SHQIPTARET JANE TE GJITHE TE BASHKUAR NE RASTE TE TILLA!

ARSYEJA E KETIJ SULMI TE PERGJITHSHEM BEHET NE NJE KOHE KU KRYEMINISTRI DHE QEVERIA PO MUNDOHEN TE CENTRALIZOJNE TE GJITHE PUSHTETIN NE DUART E TYRE. KJO ESHTE E PAPRANUESHME SEPSE KJO QEVERI U KA BORXH SHQIPTAREVE BESIMIN. E GJITHE ADMINISTRATA DUHET TE JETE SHERBETORE E POPULLIT DHE JO ANASJELLTAS! PAKENAQESITE TONA LIDHEN ME KETO PIKAT E POSHTE PERMENDURA. GJITHASHTU ATY DO TE GJENI DHE MENDIMET TONA PERSA U PERKET DISA CESHTJEVE.

1. REFORMA NE ARSIM. ESHTE E PAPRANUESHME NJE REFORME E TILLE PER REALITETIN SHQIPTAR. E VETMJA GJE E MIRE E KESAJ ESHTE VENDOSJA E MESATARES. TE GJITHA TE TJERAT JANE TE PAPRANUESHME. TARIFAT PER NDJEKJEN E STUDIMEVE EDHE SOT JANE TE LARTA, JO ME TE KETE 2, 3 APO 4-FISHIM TE SAJ. JU ME TE VERTETE DEKLARONI SE GRUPE TE CAKTUARA DO TE KENE TARIFA ME TE ULETA APO FALAS, POR AJO PJESE E SHOQERISE ESHTE E VETMJA QE NUK E NDJEK SHKOLLEN E LARTE SEPSE U DUHET TE MBAJNE FAMILJET. NE KETE MENYRE DO TE BEHET NJE DIFERENCIM SHOQEROR KU SHTRESA E PASUR DO TE JETE E VETMJA QE DO TE PERBALLOJE SHKOLLIMIN. NESE ME TE VERTETE JENI PER TE ORIENTUAR NXENESIT NGA SHKOLLAT PROFESIONALE, ATEHERE VENDOSENI SI DETYRIM QE PERPOS DEGES QE STUDION NJE STUDENT, GJATE ATYRE 3 VITEVE TE MESOJE EDHE 1 PROFESION, ESHTE KAQ E LEHTE, POR ME DUKET SE DONI TA LINI POPULLIN INJORANT QE JU TE VAZHDONI ME PISLLEQET TUAJA TE PASHQETESUAR. PRANDAJ FTOJME TE GJITHE STUDENTET DHE GJIMNAZISTET TE MOS HESHTIN ME, POR TE NGRIHEN NE PROTESTA NE TE GJITHE VENDIN, TU TREGOJME SE ME TE ARDHMEN TONE NUK DUHET TE LUHET. VEPRIME TE TJERA TE NEVOJSHME: TI HIQET AUTONOMIA UNIVERSITETEVE, TE BEHEN TESTE VLERESIMI PER CDO PEDAGOG NE FUSHAT E TYRE NE QENDRA TE POSACME NE KRYEQYTET, TE LIMITOHET QENDRIMI I REKTORIT NE JO ME SHUME SE 4 VITE DHE DEKANIT JO ME SHUME SE 8 VITE. TE BEHEN TESTE PRANIMI TE CENTRALIZUARA PER CDO APLIKANT PER PEDAGOG NE UNIVERSITETET SHTETERORE. GJITHASHTU, TESTIMET TE PERFSHIJNE EDHE AFTESITE KOMUNIKUESE DHE DIDAKTIKE ME ZE TE KETYRE PEDAGOGEVE NE SEANCA 30 MINUTESHE.

2. ME 22/05/2014, ELISA SPIROPALI, DREJTORESHë E PëRGJITHSHME E DOGANAVE DEKLARONTE ME PLOT KRENARI SE JANE ASGJESUAR 4425 COPA MALLRASH, KEPUCE, BLUZA SPORTIVE ETJ. ME ARSYETIMIN SE ISHIN TE FALSIFIKUARA. PERSE KETO MALLRA NE VEND QE TE ASGJESOHESHIN, PERSE NUK IU SHPERNDAHEN NJEREZVE NE NEVOJE. NESE LIGJI E NDALON NJE GJE TE TILLE, ATEHERE MERRNI MASA DHE BENI AMENDAMENTET E NEVOJSHME DUKE IU SHERBYER TE VARFERVE E JO TE BENI DEBATE NE SEANCA SESI TE FITONI SA ME SHUME FUQI.

3. PR/LIGJI PER REGJISTRIMIN E NUMRAVE IMEI TE CELULAREVE TE HIDHET POSHTE. EDVIN RAMA DO TE BEHET BIG BROTHER I SHQIPTAREVE, POR NUK DO TJA LEJOJME. NESE NJE LIGJ I TILLE APROVOHET, FTOJME TE GJITHE QYTETARET TE HEDHIN NE KOSH CELULARET E TYRE, PASI DO TE JETE E VETMJA MENYRE QE BISEDAT TUAJA TE JENE PRIVATE.

4. SHPERNDARJA E INFORMACIONEVE TE RREME PERMES MEDIAVE TE KONTROLLUARA NGA PS. SHQIPTARE, KUJDES NGA AJO CFARE DEGJONI NE MEDIA, BESONI VETEM KUR MINISTRAT TI THONE ME GOJEN E TYRE ATO QE DEGJOJME NE MEDIA SE GJOJA KANE THENE KESHTU APO ASHTU

5. DREJTESIA SHQIPTARE ESHTE TOTALISHT JASHTE KONTROLLI. MEGJITHESE PUSHTETI GJYQESOR ESHTE DHE DUHET TE JETE I PAVARUR, AI KA DALE NGA BINARET. FTOJME QE GJYQESORIN SHQIPTAR TE BEHET I VARUR NGA BE PER SHEMBULL DUKE MARRE SHEMBULLIN E EULEX. JEMI TE SIGURT SE NESE DO TE BEHEJ NJE REFERENDUM PER KETE CESHTJE MBI 75% E POPULLSISE DO TE ISHTE PRO.

6. KRYEMINISTRI I SHQIPERISE TE NDALOJE MENJEHERE CDO PERPJEKJE PER TE MARRE KOMPETENCAT E PRESIDENTIT. ESHTE E PAPRANUESHME DHE SHUME E CUDITSHME KJO URI E MADHE E TIJA.

7. TE BEHEN AMENDAMENTET E NEVOJSHME NE TAKSIMIN E PAGAVE PER TE MOS U LENE VEND ABUZUESVE SI SHEMBULLI QE DO TJU PARAQESIM ME POSHTE. NGA EMAIL-I PERSONAL I ALBANA CAUSHI: ALBANA CAUSHI DHE SHEFJA E SAJ LELJA NGA BOSNJA E HERCEGOVINA BASHKEBISEDOJNE SESI TE MUND TE PERFITOJNE NGA SHTETI SHQIPTAR DUKE BERE PUNONJESIT E TYRE TE NENSHKRUAJNE KONTRATA PUNESIMI NE MENYRE QE TE MARRIN PAGA 1 HERE NE 3 MUAJ DUKE I SHKAKTUAR DEM SHTETIT SHQIPTAR NE TAKSA DUKE LLOGARITUR MENYREN E RE TE TAKSIMIT QE KA HYRE NE FUQI NE 1 JANAR TE KETIJ VITI. ALBANA CAUSHI I JEPTE ME SHEMBUJ SHEFES SE SAJ SESI MUND TE KURSENIN 100000 L/PERSON DUKE BERE KETE MANOVER. EKONOMISTET DO TE MUND TA KUPTOJNE ME MIRE.

8. TE FILLOJNE PROCEDIMET PENALE NDAJ TE GJITHE ZYRTAREVE TE QEVERISE SE KALUAR QE KANE SHKELE LIGJET. TE FILLOJE NDJEKJA DHE HETIMI I PASURISE I SHTETASIT GEZIM KALAJA, KREU I SINDIKATAVE Të PAVARURA. TE BEHEN AUDITE TE IMTESISHME NE TE GJITHE SHQIPERINE PER SHPENZIMET E FONDEVE. TE SHIKOHEN ME IMTESI TE GJITHA SHPENZIMET. PO SIKUR TJU THEMI SE EKZISTON NJE FURGON I VJETER I BLERE NGA NJE DREJTORI PER VLEREN E 10 MILION LEKE TE REJA. KETE INFORMACION E KEMI NGA NJE QYTETAR I SHQETESUAR I NJE QYTETI TE SHQIPERISE. KESHTU PO SHOHIM EDHE SE SI I HETONI ANKESAT JUVE. NE KEMI EDHE DOKUMENTACIONIN E PLOTE TE AKT BLERJES TE KETIJ FURGONI ME TAKSAT E SHQIPTARVE DHE NE RAST TE MOS ZBULIMIT DO TA BEJME PUBLIKE NE NJE SULM TJETER.

9. TE PUSHOHEN NGA PUNA TE GJITHE TE PAAFTIT E AKSHI-T. NUK JANE NE GJENDJE TE OFROJNE SIGURI PER ASGJE. NE LISTEN TONE TE VIDEOVE DO TE MUND TE SHIHNI DHE TE GJITHA INFORMACIONET E INFRASTRUKTURES TE SHTETIT TONE, SPECIFIKA QE DUHEJ TE ISHIN SEKRETE, POR QE ISHIN VENDOSUR NE NJE SERVER TE PASIGURT TE AKSHI. ATA E MARRIN PAGEN KOT.

10. TE MOS KETE PAZARE ME NDRYSHIMIN E CMIMIT TE ENERGJISE ELEKTRIKE, JEMI DAKORT QE TE KETE VETEM NJE TARIFE, POR QE AJO TARIFE E VETME TE JETE CMIMI I TARIFES SE PARE AKTUALE DERI NE 300 KW, FUNDJA FUNDIT I GJITHE KY SISTEM ELEKTRIK ESHTE MUNDI I KETIJ POPULLI.

11. TE HIQET NGA FJALORI I QEVERISE “KRIMET E KOMUNIZMIT” NESE NUK DO TE KETE VEPRIME KONKRETE SEPSE PO MARRIM SHEMBULLIN E QEVERIVE TE KALUARA, ATA KANE DENUAR SIMBOLET JO TE GJALLA SI BUSTE ETJ. DUKE I SHKATERRUAR APO I HEQUR DHE NUK DENUAN NJEREZIT QE E BENE DIKTATUREN TE JETONTE.

12. TE PUBLIKOHEN INFORMACIONET MBI RTSH(RADIO TELEVIZIONIN SHQIPTAR), PARATE QE GRUMBULLOHEN NGA TAKSAT TONA, SA % MERR RTSH DHE SA % SHKON NE ARKEN E SHTETIT. FITIMET E KETIJ TELEVIZIONI NGA REKLAMAT APO MENYRAT E TJERA FITIMPRURESE NESE KA DHE SHPENZIMET DUKE PERFSHIRE TE GJITHA ZERAT E MUNDSHEM DHE PERSA I PERKET ZERIT TE PAGES SE PUNONJESVE TE JENE TE NDARA SPECIFIKISHT ME EMRA DHE MBIEMRA TE GJITHE PUNONJESIT QE PAGUHEN DHE SA PAGUHEN NGA PARATE TONA SI DHE ROLET QE LUAJNE NE KETE TELEVIZOR. TE FILLOJNE PUSHIMET NGA PUNA TE ATYRE QE MARRIN RROGEN PLOT E TE PUNESOHEN ME SHUME PUNONJES SI GAZETARJA E EMISIONIT TE MENGJESIT

13. TE ULET PAGA ME 50% E TE GJITHE DEPUTETEVE, (KR)MINISTR(IT)AVE DHE ZV/MINISTRAVE TE CILET KANE TE PAKTEN 1 BIZNES TE MADH OSE KANE TE DEKLARUAR PASURI MONETARE DHE TE PATUNDSHME QE KAPIN NJE SHIFER TE CAKTUAR E CILA ESHTE TEPER E LARTE, NUK BESOJ SE DO TIA NDIEJNE MUNGESEN. “SHERBETORET NUK DUHET TE PAGUHEN ME SHUME SE TE ZOTET”.

Trendi i ri i rrjeteve shoqerore (soci.al) ne domainet .al

Logo LivingSociAl
Logo LivingSociAl

Megjithese duket gjithcka e qete, ka disa lajme qe nuk duhet te kalohen pa u vene re ne domainet .al. Mesa duket domain-hacket po zbarkojne shpejt e pa bere ze ne zonen .al. Ndryshimet e fundit kane te bejne me disa lajme te pakonfirmuara mbi shitjen e disa domaineve sociale per shifra me te vertete te respektueshme.

Keshtu, para ca kohesh sherbimi livingsocial.com mori ne pronesi dhe domainin livingsoci.al per nje shume prej 8000€ (lajmi eshte teresisht i pakonfirmuar, por i njoftuar verbalisht). Pas shitjes se social.com, nje tjeter domain shqiptar; soci.al nderron pronesi drejt nje bleresi qe perdor sherbimin e MarkMonitor dhe qe dihet qe eshte nje sherbim i perdorur nga gjigandet e internetit.

Se fundmi, Sim City vendos te krijoje nje loje ne rrjete shoqerore dhe domaini simcitysoci.al bllokohet nga nje bleres i panjohur.

Zona .al eshte zona e dyte ne bote me e pasur per domaine hack (pas Nigerise) dhe Xona.com liston rreth 14000 domaine hack nen .al. Megjithate duket sikur domainet me te suksesshme hack jane ato te rrjeteve shoqerore duke respektuar moden e castit. Domainet e tjere potencial si payp.al, herb.al, medic.al e te ngjashem duhet te presin castin e duhur per te pasur vlere te respektueshme.

Google tenton sërish drejt webit shoqëror, vendos butonin +1

Butoni +1 i Google.
Butoni +1 i Google

Për të shtuar një buton të tillë në faqe ndiqni udhëzimet tek: http://www.google.com/webmasters/+1/button/index.html

Duket se Google nuk do të dorëzohet nga ideja e webit shoqëror. Mbulimi që arriti Twitter (kryesisht ne US), apo Facebook në çdo vend të varfër e të pasur të botës nuk mund të tolerohet gjatë nga domaini më i njohur në botë. Fakti që përdoruesit e internetit harxhojnë më shumë kohë në domainet shoqërore, fakti që informacioni po shpërndahet gjithmonë e më shumë nga Facebook, Twitter, Reddit e ndonjë lojtar tjetër po e zhvendos Google pak nga pak jashtë dominimit absolut të internetit.

Tentativat e para të Google erdhën me Google Buzz që tentonte të krijonte një konkurrent të drejtëpërdrejtë të Twitter, por që në njëfarë mënyre ngeli vetëm Buzz pasi përdorimi i tij ra brenda pak ditëve. Tentativa tjetër e Google është akoma një tunel i nëndheshëm që pritet të plotësohet çdo ditë e më shumë me të ashtuquajturit Google Profiles. Ky i fundit është pikërisht një profil publik i çdo përdoruesi, pikërisht ajo që Facebook dhe faqet e ngjashme kanë qendër të tyre prej kohësh.

Tentativa e rradhës quhet “Butoni +1” dhe është asgjë më shumë e asgjë më pak se një buton i stilit digg.com, Facebook Like apo butoni cicërues i Twitter. Ajo çfarë e bën të veçantë këtë buton? Për shumëkënd do ishte fakti që është një buton Google. Për mendimin tim e veçanta e tij është se do jetë dështimi i rradhës i Google (një tjetër googasëm?)

Shumë webmastera do nxitojnë ta vendosin këtë buton në faqen e tyre me idenë që mund t’i ndikojë në përmirësimin në makinën e kërkimit. Unë do isha i pari që do tentohesha nga kjo ide, e megjithatë duke e analizuar pak më shumë idenë e butonit do kuptohet që ai nuk ka të bëjë drejtpërdrejtë me rezultatet në internet.

Butoni +1 i Google është një shënues personal i faqeve me interes nga një përdorues i caktuar. Sipas Google, rezultatet e +1 do të ndihmojnë lidhjet tuaja shoqërore (miqtë tuaj në Google Profiles, Buzz etj) në kërkimet e tyre. Linket e vlerësuara nga ju, do shfaqen më lart në kërkimet tuaja dhe ato të miqve tuaj dhe ky është i gjithë roli aktuali i butoni +1.

Tani që u sqarua se pse mund të jetë i suksesshëm ky buton, kalojmë pak në shikimin tjetër se pse ky buton nuk do jetë i suksesshëm. Webmasterat kanë filluar gjithmonë e më shumë të përdorin butonat e Facebook/Twitter për tërheqje trafiku. Nga eksperienca personale, për çdo lidhje të botuar në Facebook Page të Shqiperia.Com, merren klikime të barabarta me 30-40% të numrit të fansave të asaj faqeje (nëse ke një faqe me 100 fansa, çdo link do të japë 40 vizita). Ndërkohë që numri i fansave të faqeve të mëdha rritet në mënyrë progresive, numri i lidhjeve personale është gjithmonë më i kufizuar. Ky numër qëndron paralel më dëshirën tonë për të pasur gjithçka publike në rrjetet shoqërore apo jo. Butoni +1 i Google bazohet pikërisht mbi këtë lidhjet personale, ndërsa butonat Facebook e Twitter bazohen mbi rrjete më të mëdha, më publike dhe me hap zgjerimi më të madh.

Nga ana tjetër, klikimi mbi një buton Google, është tërësisht pa vlerë për shumëkënd që nuk ka një profil Google, një llogari Google Buzz apo nje Gmail (dhe më besoni ka shumë të tillë). Për këto arsye dhe për shkak se këto butonat shoqëror po shtohen shumë në çdo faqe, vizitorët do klikojnë gjithmonë e më pak mbi +1shin e Google që dhe si markë nuk ka potencialin e duhur.

Personalisht mendoj që Google ka bërë sërisht një lëvizje të gabuar duke dashur ta nisë punën nga bishti siç thotë populli. Nëse do të krijosh një botë virtuale, filloje nga njerëzit, e jo nga shërbimet që duhet të jenë plotësuese.

Cudira shqiptare ne IT – Mail Servera brenda firewallit

Te gjithe kemi mesuar avash avash, por ka gabime te medha nga IT ne pozita te vogla por ka dhe raste te tjera. Para se ta coj me tej shkrimin duhet te sqaroj qe me IT quaj nje person i cili merr persiper te garantoje strukturen teknologjike ne nje ambient. Nje IT eshte nje programues, nese i kerkohet te programoje dicka, nje system administrator, nese i kerkohet te konfiguroje nje rrjet, apo nje elektricist qe do shtroje disa kabllo per te lidhur nje rrjet. E rendesisshme eshte qe IT te kuptoje cfare po ben dhe se si sistemi qe ai po miremban integrohet me boten reale pertej dhomes se ngushte ku po punon  …

Ne IT ka shpeshhere gabime, ne fund te fundit te gjithe gabojme dhe me thene te drejten gjerat kryesore qe mesojme i mesojme duke gabuar. Megjithate ka vende ku gabimet tolerohen dhe vende te tjera ku nuk mund te tolerohen. Psh nese une ngre nje rrjet ne shtepi per te fikur dhe ndezur televizotin nga dhoma e gjumit, dhe rrjeti lejon dhe komshiun tim qe merr internet nga i njejti Wireless, atehere gabimi nuk eshte shume i madh. Nga ana tjeter ka vende ku gabimet nuk mund te tolerohen. Vende te tilla jane ambientet serioze, ambientet ku ka shume leke e me rradhe.

Para 2 javesh ndodh nje problem me nje klient te sherbimit te hostit (www.host.al) qe ankohet se dergon emaile tek nje adrese por emailet nuk arrijne! Nje nga koleget ma kalon si problem shume i shqetesuar bashke me informacionin me poshte:

Qe nga e premtja nuk mundemi te dergojme email tek *@XXXbank.com.al. Email-et nuk me kthehen mbrapsh dhe ne XXXbank nuk shkojne. Sapo fola edhe me IT e XXXbank dhe me thote qe tek log-s e domain te tyre nuk vjen asnje email nga kompania jone. Gjithashtu sot nje email eshte derguar nga XXXbank tek domainiim.al me sukses. A mund te verfikosh dot ne shell nese behet mos ka ndonje problem me dns lookup ose dicka e tille. IT i XXXbank me siguroi qe domainim.al nuk eshte ne blacklist ne domain e tyre. Te lutem me ndihmo sepse kemi korespondece te vazhdueshme me XXXbank.

Nje verifikim i shkurter dhe pashe qe IPte e Mailserverit te tyre nuk aksesoheshin nga serveri yne. Me shume mundesi nje problem routimi ne AlbTelekom ose nje bllok ne Firewall. Kontrolloj me tej dhe IPte e regjistruara nen AlbTelekom nuk marrin asnje trafik nga asnje vend ne Gjermani, as ne Amerike, e nga askund!

C:\Users\abrahaj>tracert 217.24.241.132

Routenverfolgung zu mail.unionbank.al [217.24.241.132] über maximal 30 Abschnit
e:

1     1 ms    <1 ms    <1 ms  rtog.rz.fh-offenburg.de [141.79.160.254]
2    <1 ms    <1 ms    <1 ms  193.197.62.129
3     1 ms     1 ms     1 ms  Karlsruhe1.belwue.de [129.143.1.189]
4     3 ms     2 ms     2 ms  Mannheim1.belwue.de [129.143.1.174]
5     3 ms     4 ms     3 ms  Frankfurt1.belwue.de [129.143.1.22]
6     5 ms     5 ms     5 ms  gig1-1-0-cr01.fra.oteglobe.net [80.81.192.207]
7    54 ms    53 ms    75 ms  62.75.4.137
8    45 ms    45 ms    46 ms  62.75.4.130
9     *       71 ms    70 ms  62.75.3.30
10     *       61 ms    63 ms  telecomalbania-customerside-tirana1.al [217.24.
40.2]
11     *        *        *     Zeitüberschreitung der Anforderung.
12     *        *        *     Zeitüberschreitung der Anforderung.
13     *        *        *     Zeitüberschreitung der Anforderung.

Marr ne telefon ne AlbTelekom dhe sqaroj problemin. Nga ana tjeter nje teknik qe e kam degjuar me emer qe eshte shume i afte, por i mbytur me 100 pune si te gjithe njerezit e afte ne Shqiperi. I shpjegoj problemin, i them se i kam nisur dhe nje email me logs dhe qe po pres te bejne dicka.

Pas ca ditesh marr serish ne telefon te njejtin teknik, i shpjegoj serish problemin dhe i them qe eshte ne dem te AlbTelekom nese ka probleme te tilla. Me kerkon t’i rinis emailin dhe premton se do merret!

Pas nje jave asnje ndryshim dhe filloj te kontrolloj me tej. IPja eshte me verte e regjistruar nen AlbTelekom, por mesa duket nje tjeter operator perdorka IPte e AlbTelekom (pa vendosur informacion publik mbi IPte). Operatori i ri eshte nje kompani e specializuar per te ofruar sherbim per Bastore, Banka e te tjera aktivitete. Per t’i rene shkurt, nje kompani teper serioze qe sigurine e ka ne plan te pare.

Mesa duket IT tek operatori ka bllokuar IPte e Bankes XXX dhe mailserveri i tyre nuk eshte i aksesueshem nga asnje vend. Nderkohe IT tek Banka thote qe nuk ka logs tek serveri per emaile te ardhura nga jashte, dhe pa dyshim nuk ka asnje email te ardhur fare nga jashte. Persa kohe emailet ju punojne brenda rrjetit tuaj jeni ne rregull, per te kontaktuar me boten, mund te perdorni yahoo, gmail ose dhe @facebook se shpejti.

Mod_pagespeed or another googlefailure

Mod_pagespeed errors

Google ka vendosur te permiresoje boten e internetit dhe per te “shpejtuar (te gjithe!?) internetin”. Pas nxjerrjes se produktit WEBP, pas zhurmes per protokollin qe do shpejtonte internetin SPDY, ata vendosen te nxjerrin nje modul te ri te quajtur mod_pagespeed. Nje prezantim te shkurter te modulit e gjeni tek ky shkrim tek ZeriYt.

Moduli instalohet ne webserver (psh: Apache), dhe tenton te korrigjoje gabimet e punes se webmasterave. Ne castin e gjenerimit te faqes nga serveri dhe percjelljes se saj tek klient, mod_pagespeed ben nje fare permiresimi ne disa nivele (cache, imazhe, javascript, css etj). Per webmasterat qe kane nje fare njohurie ne modulin PageSpeed po te Google do e kene te qarte hapesiren ku ndikon ky sherbim.

Per ta provuar, e instalova ne nje nga serverat me pak domaine per te pare rolin qe luan ne shpejtesine e hapjes se faqeve. Nga testimi i pare dukej sikur mod_pagespeed permiresonte permbajtjen qe kalonte ne klient. Shtojca PageSpeed mbi Firefox tregonte nga 61/100 rezultate pa mod_pagespeed ne webserver, ne nje permiresim tek 73/100 ne rastin me mod_pagespeed, megjithate shpejtesia e hapjes se faqes ishte pothuaj e njejte (testimet me pingdom jepnin cuditerisht te njejtin rezultat).

Teorikisht moduli duhet te ishte shume i mire per ata webmastera qe nuk kane kohe te rregullojne faqen deri ne fund. Nga ana tjeter, moduli ekzekutohet ne server-side dhe per nje server me shume trafik (faqe me shume vizitore), krijon ngarkese dhe kjo ngarkese sjell vonesa qe e bejne faqen te hapet ndoshta dhe me avash se pa kete modul.

Megjithate ky nuk ishte i vetmi problem. Nga casti i instalimit web-serveri shpeshhere ka ngerce te cilat e detyrojne te ngreje kohen e ekzekutimit deri ne bllokim total. Moduli njofton per errore ne disa nivele sa here qe ngarkohet nje faqe duke vertetuar mundesine e bug-eve ne disa nivele. Duket sikur Google ka hedhur ne “treg” nje produkt te pa testuar mire i cili funksiononte vetem mbi pre-fork MPM dhe jo mbi Threaded MPM. Personalisht do e cilesoja si te panevojshem si modul edhe ne castin qe do funksiononte pa bug.

Ju sugjeroj te gjithe webmasterave qe te perpiqen te permiresojne faqen e tyre duke iu pergjigjur shtojces PageSpeed ne firefox ose YSLOW nga Yahoo.

Sa domaine .al ka gjithsej sot per sot?

Nisur nga nje diskutim per numrin e domaineve .al sot per sot, me poshte jane disa statistika jo zyrtare.

Gjithsej ka rreth 4070 domaine .al dhe nje shperndarje jepet me poshte:

Domaine .al 3571
Domaine .net.al 17
Domainet .mil.al 8
Domaine .gov.al 187
Domaine .org.al 204
Domaine .edu.al 81
Gjithsej 4068

Shperndarja e ketyre domaineve eshte perqendruar kryesisht tek rrenja kryesore .al dhe ky domain ze rreth 88% te te gjithe regjistrimeve. Me nga rreth 5% ndodhen domainet .gov.al dhe .org.al dhe pas tyre vijne domainet me prapashtesat e tjera, edu.al, .net.al dhe ne fund dhe .gov.al

Shperndarja e domaineve .al
Statistika te domaineve nen zonen .al

Nje liste e plote e domaineve .al gjendet tek Host.al

WebP – Google deshiron te shpejtoje internetin me 40%

Shembull i WebP, formati i ri i Google

Ka disa kohe qe Google po vendos theksin mbi “webin” e shpejte. Hapat filluan me penalizimin e faqeve te ngadalta, permiresimin e teknikave te javascripteve dhe tashme rradhen e kane imazhet! Vetem pak dite me pare, Google njofton botimin e nje formati te ri imazhesh i cili do perdoret vetem ne Internet. Formati i ri quhet WebP!

Sipas Google, imazhet dhe fotot zene rreth 65% te trafikut te transmetuar sot per sot ne internet. Pikerisht keto imazhe mund te ngadalesojne lundrimin ne faqe nga ana e perdoruesve sidomos ne rrjete me kufizim trafiku si telefonia.  Formatet qe perdoren sot per sot ne internet jane pjese e teknologjive te vjetra dhe jane krijuar kohe para webit dhe pa pasur qellim optimizimin e madhesise se tyre. Megjithe kompresimin e mire te JPG, pritet qe WebP te kete nje cilesi te njejte per skedare me madhesi akoma me te vogel.

Permiresimi i kompresimit te formateve JPEG u be duke perdorur nje kodues te quajtur VP8, edhe ky produkt open-source i Google. Rezultatet qe pashe ne galerine e shembujve te Google jane te shkelqyeshme. Problemi i vetem do ishte pranimi i lundruesve per kete format te ri. Megjithate PNG si format lejon mundesine e leximit te “kokes” se imazheve dhe trajtimin e tyre ne menyre e duhur.

Google ka leshuar gjithashtu dhe nje konvertues per kete format te ri. Cdo webmaster mund te konvertoje skedaret imazhe ne formatin e ri, por konvertuesi aktualisht eshte i instalueshem vetem ne sisteme linux. (Pritet qe te ofrohet shume shpejt dhe nje konvertues per windows).

Nese ky produkt i ri i Google do jete me verte i suksesshem, do ishte e lehte per administratoret e serverave qe te instalojne nje convertues baze qe konverton ne kohe reale skedaret ne formatin e ri per sa kohe qe webmasterat nuk do ishin gati te konvertonin imazhet nje nga nje. Te ulesh trafikun e faqes me rreth 40% do te jepte nje dore te mire tek shpejtesia e cdo faqeje dhe konsumi i trafikut ne faqet e medha.