Mbi Protesten Kukesiane per taksen e rruges

Kam kohe qe perpiqem te mos shkruaj per politiken e brendshme shqiptare pasi me verte jam i zhgenjyer dhe i pashprese.

Shoh qe ka zera qe e mburrin Edi Ramen akoma, dhe ka nga ata qe hidhen ne lufte.
Problemi eshte i thjeshte: Rruge me pagese ka ne shume vende. Diku me lire e diku me shtrenjte. Ne Gjermani jane falas, por paguhen per cdo ml karburant qe konsumon. Te njejten takse e paguajme dhe ne Shqiperi; dhe prap Kryeministri thote qe duhet paguar takse per rrugen!

Nuk jemi te lodhur nga nje takse rruge, por jemi te lodhur nga korrupsioni i vazhdueshem! Protesta e heshtur (e atij qe nuk ka nje grusht te fuqishem), nuk eshte per 10 € te tjera qe do i paguajme ose jo njehere ne disa vite, por per korrupsionin qe e zbras cdo dite arken e shtetit!

Takse ne nafte, takse rruge, takse uji, takse shkolle per ata pa femije, takse prone … SHteti mbahet me taksa, por Shqiperi nuk ka shtet ne funksion te qytetarit.Kete e sheh sa here te duhet te paguash privatisht per sherbimet publike (spital, institucione, gjykata e kudo).

Shteti ketu eshte inekzistent! Sot dikush po behet koshient qe jemi te sunduar nga nje arrogant dhe nje bande hajdutesh! Ne Shqiperi nuk ka me shtet, nuk funksionon me gjykata, nuk funksionon me asnje institucion! Funksionon nje lider-suprem me nje bande servilash dhe hajdutash!

Protesta e kukesianeve nuk ishte politike sic perpiqet ta heqe Kryeministri me ze te dridhur. Protesta e tyre ishte ndaj varferise dhe shtetit-prone e arrogantit qe po i varferon cdo dite! Dhe ben mire qe i dridhet zeri, se do vije dita qe do i serviret nje gjyqi dhe aty do rreshkase njehere e mire…

Autostrada Calais – Bordo ne France eshte 895KM. Pagesa eshte: *80€ ose 1€/100 km!!!
Sa eshte taksa e hajduterise Shqiptare o pusht-etar?

 

Shkrimi eshte reflektim pas “deklarates se Edi Rames” qe e gjeni (ose jo, se mund te fshihet ne cdo cast) ketu.

Lidhja juam me Wireless nuk eshte me e sigurt!!! Cfare duhet bere tani!

Tashmë është e konfirmuar që skema e enkriptimit të WPA2 është thyer në një mënyrë themelore. Çfarë do të thotë kjo:!? Siguria e ofruar nga WiFi është joefektive, për të thënë është e pavlerë.

Teknika që përdoret për të thyer celularin apo kompjuterin tuaj të lidhur në wireless është “KRACK”: Key Reinstallation AttaCK. Nëse kjo është e vërtetë, do të thotë që palët e treta do të jenë në gjendje të përgjojnë në trafikun e rrjetit tuaj: çfarë duhet të jetë një bisedë private mund të pergjohen.

Praktikisht, ose me fjale te tjera: Sulmet kundër Android Phones janë shumë të lehta! Mjafton nje person me pak njohuri informatike dhe nje telefon i lidhur me nje router cfaredo wireless! NEse jeni ne nje kafene publike, ne nje vend ku perdorni nje wireless te zyres dhe nuk e dini kush eshte ne afersi, me shume mundesi te gjithe fjalekalimet qe perdorni ndaj faqeve online mund te vidhen!

Sulmi eshte pak a shume i thjeshte, KRACK pozicionohet mese nje Router-i (paisja qe ofron wireless shpeshhere) wireless dhe nje Android. KRACK sulmon Router dhe i ofrohet nje paisje (p.sh celularit Android) sikur eshte ai Router. Me tej ka nje proces qe ri-percjell te gjitha paketat ne router per te mos shkeputur lidhjen tuaj me serverin. Gjate kohes qe KRACK eshte duke bere re-drejtim te paketave tuaja, ai tenton te ule SSL, ose ikonen jeshile qe tregon qe faqja qe po vizitoni eshte e siguruar me enkriptimin. Te gjitha te dhenat qe vendosni ne faqe (username, password) mund te filtrohen lehtesisht nga KRACK. 

Problemi eshte qe ruajtja ndaj ketij sulmi duhet bere me modifikime te algoritmit te sigurise ne Router-at wireless (WPA2) dhe kjo do vonoje ose ndoshta nuk do ndodhe kurre per shume routera. 

Si sugjerim: Mos perdorni me wireless ne zona te mbipopulluara, nese jeni ne nje zyre kerkoni nje lidhje me kabel, dhe perdorni me shume internetin e kompanise telefonike. Per me te avancuarit, filloni e perdorni VPN ne celular.

 

Me shume informacion: KRACK 

 

Njerezit e medhenj si Desada, dhe njerezit e vegjel si Rigerta

Java e kaluar solli dy risi ne jeten politike shqiptare. Fjalimin e nje vajze provinciale nga foltorja e parlamentit, dhe reagimin e nje vajze roze nga mediat e perditshme

Per shumekend Rigerta ishte nje emer i panjohur. Per shume te tjere, nje artikull mbi Rigerten tek Report.al (https://www.reporter.al/ish-studentja-e-la-sapienza-sfidon-politiken-me-nje-ferme-dhish-ne-rubik/) ishte refleksi i enderrave te pa plotesuara ne shoqerine shqiptare. Ose ndoshta dhe pasqyre e qarte e meritokracive shqiptare. Kur pashe artikullin mbi Rigerten ne Parlamentin Shqiptar u gezova pasi pashe njeriun e thjeshte te kete mundesine te shprehe pa ndrydhjen e imazhit politik problemet e tij. Pas pak ditesh, lexova dhe mesazhin e Desades qe “me hapi syte” e me tregoi se Rigerta qenka nje njeri i vogel e i perdorur nga politika. 

Papritur (faleminderit Desarda) “m’u qartesua se si Rigerta doli e foli bash ne castin qe i leverdiste me mire nje force politike pasi shmangu fokusin nga nje problem me rendin. U binda qe Gerta ishte nje njeri pa vlere! (faleminderit Desarda qe na hap syte)” Nje teori qe dikush do e quante konspiruese ne luften e bandave, por Desada nuk eshte paranojake. 

Desada ne te vertete eshte nje njeri i madh, qe madheshtine e sheh tek te intervistuarit te njerezve pak me te medhenj se vetja. Nese nje njeruc tenton te ngjise shkallet e podiumit te njerezve qe Desada vlereson te vlefshem per interviste, atehere ajo duhet shtyre poshte dhe duhet hedhur atje ku i takon. Tek njerezit e vegjel. 

Problemi i shoqerise Shqiptare jane pikerisht Desadat e te ngjashem. Ata qe mendojne se jane te medhenj, dhe madheshtia i lejon te priren nga instiktet. Ata qe para se te gjykojne nese ato fjale jane te sakta, gjykojne se cfare ka veshur e ku e meriton te jete. Ata qe arrogancen e kane me te madhe se intelektin, apatine mbisunduese mbi empatine. 

Nje pike per Desaden! Ia doli te hedhe vrere mbi dicka te paster e ta vrase dhe pak Rigerten; e Rigertat qe do mendohen dy here para se te dalin e te flase nga shpirti heren tjeter. Bravo Njeri i Madh!

Bravo instikti i xhelozise! Bravo Media Roze!

BitCoin në Shqipëri dhe një mini-replikë ndaj një artikulli të Dr. Arben Malaj

Lexova sot një lajm tek Telegrafi, ku “ish-ministri i Financave dhe rektori i “Luarasi”-t, Arben Malaj, shprehet se 88 % e investitorëve do të humbasin paratë në “Bitcoin””

Argumenti i z. Malaj bazohet mbi “hamendësimin” se Bitcoin është një skeme mashtruese. Malaj citohet të ketë thënë: “Si në çdo skemë mashtruese rreth 88% e tyre do të rezultojnë humbës të parave të tyre dhe vetëm 12 % mund të fitojnë”. Malaj nuk ofron asnjë argument për gjykimin e tij se BitCoin është një skemë piramidale! Niche-ja 88%-12% apo 80-20 qe është ligji i Paretos është më shumë një shifër që përdoret për të pa lidhje në ajër, se një argument i mirëfilltë ekonomik në këtë rast.

Cfarë është Bitcoin?

Pa u futur ne aspektin teknik, BitCoin është një monedhë virtuale. Vlera e kesaj “te mirë” virtuale matet nga kerkesa qe ajo ka. BitCoin prodhohet nga fuqia kompjuterike (duke zgjidhur një algoritem, shkalla e te cilit vjen duke u veshtiresuar).
Aktualisht kerkesa per BitCoin është e fryre nga mundesia e investimit dhe e potencialit qe kjo monedhë ka te rritet. Nëse gjithcka do ishte e bazuar mbi një fryrje boshe te kesaj monedhë, atehere dhe une do arsyetoja qe kjo monedhë është një skeme mashtruese.
Megjithate, qe nga themelimi i kesaj monedhë, ka një komunitet qe beson ne nevojen e një te mirë materiale qe mund te perdoret ne menyre anonime ne internet. një monedhë virtuale qe nuk kontrollohet nga asnjë shtet apo qeveri, por vleresohet mbi vleren qe i jepet nga tregetia qe zhvillohet me te.
BitCoin është një monedhë anarkike, është një monedhë qe premton anonimitet (aktualisht nuk është anonime), dhe një horizont i ri i zhvillimit!

Pas BitCoin ka një sere monedhash te tjera virtuale ne qarkullim. shumë prej te cilave fryhen nen shpresen se do konkurrojne bitcoin (e cila ka disa probleme) dhe mund te arsyetohet qe keto monedha jane Skema Mashtrimi (shih psh DASH dhe fitimet qe jepen nga te pasurit një Nyje me 1000 Dash ne menyre te perjavshme; serish nuk arsyetoj qe DASH është skeme mashtrimi, por mund te arsyetohet lirshem qe incentivat per te pasur DASH jane te tilla).

A do zbrese cmimi i Bitcoin?

Cmimi i BitCoin ka pasur disa here luhatje. Luhatjet kane qene te magnitudave te ndryshme, megjithate trendi ka qene gjithmone ne rritje. Nëse ky diskutim do ishte bere para disa viteve, e vetmja premise per te pasur një monedhë te qendrueshme (cmimi i te ciles nuk rritet) do ishte komuniteti qe besonte ne kete monedhë (besim ideal dhe material i atyre qe kane investuar shumë).
Sot kemi një pamje tjeter. Monedha po integrohet gjithmone e me shumë ne korporata te medha qe po fillojne ta pranojne si monedhë. Disa shembuj:

 • Gjermani- Lieferando, një sherbim online per porositje ushqimi (mbi 18Milion USD financime) do pranoje BitCoin. Lexo: Bitcoin Comes To German Fast Food Giant Lieferando https://cointelegraph.com/news/bitcoin-comes-to-german-fast-food-giant-lieferando
 • Japoni – Peach, një kompani ajrore pranon BitCoin. Peach becomes first Japanese airline to accept bitcoin https://www.ft.com/content/a0389242-3ee4-11e7-9d56-25f963e998b2?mhq5j=e2
 • Koreja e Jugut – Do vendose ligj per te rregulluar tregetimin me BitCoin brenda 2017 – South Korea Will Introduce Bitcoin Regulations in 2017
 • Shqiperi – Host.al lejon blerje te domaineve .al edhe me BitCoin

Te tille shembuj tregojne qe BitCoin do integrohet gjithmone e me shumë ne tregje te ndryshme. Ne castin qe bitcoin do perdoret per blerje te mirash materiale, cmimi i saj do rritet dhe me shumë.

Cfarë e rrezikon BitCoin?

BitCoin ka dy rreziqe qe lidhen me pranimin ligjor te tregetise me kete monedhë, dhe anën teknike. Ana ligjore lidhet me pranimin apo ndalimin e kesaj monedhë nga perdorimi tregetar ne shtete te ndryshme. Megjithese ne një cast ndalese ligjore monedha do penalizohej shumë, tregu virtual dhe nevoja per një monedhë te tille nuk do e zhdukte nga qarkullimi. Pervec tregetise normale, ka dhe një paralele qe është tregetia e paligjshme qe ka një madhesi tregetia prej US$1.8 TRILLION ne vit. Pervec qarkullimit te parase ne akitivete te paligjshme, ne te ardhmen duke pare një rritje te monitorimit te sferes private, trendi do jete gjithmone e me shumë ne perdorim te monedhave virtuale. Shembulli klasik: Nëse Putin blen një Coca-Cola me MasterCard ne Rusi, sherbimet ne Amerike njoftohen menjëhere. Nëse vendos ta bleje me një monedhë virtuale qe garanton anonimitet, atehere askush nuk e di qe ai është i fiksuar pas Coca-Coles. Shtoni ketu argumente mbi sferen private si blerja e një libri si “1984” dhe do e kuptoni qe interesi per privatesi dhe blerje personale do jete gjithmone ne rritje.
Problemi teknik qendron tek ekipi qe e zhvillon BitCoin, fatkeqesisht vendimmarrjet e tyre e kane penalizuar shumë BitCoin keto kohe.

A duhet të investoj në Monedha Virtuale?

Monedha Virtuale jane një premtim akoma. Cdo investim duhet bere duke analizuar mirë cdo faktor. Nderkohe ka shumë skema mashtruese (shih psh BitConnect dhe premtimi i Return on Investment prej 200% brenda 4 muajve). Nëse deshiron te investosh, konsidero diversifikim te blerjeve ne disa monedha. Personalisht mendoj qe ne te ardhmen do kete BTC, Ethereum, Teether, Ripple, Lumen.

A e ndalon Banka e Shqipërisë tregëtimin e monedhave virtuale?

Legjislacioni Shqiptar ashtu si ai i shumë vendeve te tjera nuk ka një mbulim per te mirat “dixhitale” virtuale! Teknikisht Nëse dicka nuk është e ndaluar ne menyre specifike, atehere është e lejuar. Te pakten vendet e tjera bazohen mbi kete koncept. Mundet qe interpretimi ne Shqiperi te behet ndryshe, dhe fatkeqesisht shpeshhere ne injorance ne Shqiperi gjykohet qe Nëse dicka nuk është e permendur, atehere është e ndaluar. Megjithate, askush nuk ndalon blerjen dhe mbajtjen e një monedhë te tille aktuale.
Ne rast fitimi nga një blerje shitje, ligji shqiptar kerkon qe te pagush tatim mbi te ardhurat! Kjo do ndodhte në rastin e shitjes se bitcoin për fitim ne monedhën lokale. Ne ate cast është etike dhe ligjore qe te paguash taksat e tua!

Do ishte fantastike qe Banka e Shqiperise te ishte pioniere ne njohjen e monedhave virtuale dhe rregullimin e një baze ligjore qe lejonte qarkullimin e tyre. Do ishte dhe me ideale, nëse Banka e Shqiperise do nxirrte e para monedhën e saj virtuale (sic po konsideron dhe Rusia – Russia to Soon Get Its Own National Cryptocurrency http://www.newsbtc.com/2017/06/03/russia-soon-get-national-cryptocurrency/. Akademikët dhe specialistët shqiptarë të makro-ekonomisë duhet të jenë të hapur ndaj zhvillimeve të reja, dhe jo të paragjykojnë me nxitim.

Diskutimi eshte i gjate, megjithate nese nuk jeni dakort, mund te komentoni me poshte dhe me kenaqesi do lexoja mendimet tuaja.

Në mbështetje të Open Society Foundation (aktivitetit të Xhorxh Soros në Shqipëri)

Në portalin Opinion.al, Blendi Fevziu kishte një shkrim interesant me titull: “Dështimi i filozofisë së Sorosit në Shqipëri!“. Emri i Xhorxh Soros po lakohet fuqimisht kohët e fundit në “mediat” shqiptare dhe mund të thuhet me plot gojën që ka nje sulm politik ndaj personit dhe prezencës së tij ne Shqiperi. Blendi në shkrimin e tij përmend që dëshiron të bëje dhe një diskutim të hapur në Studion Opinion, por fatkeqësisht nuk ka asnjë mbeshtetës të Xhorxh Soros që mund të vijë në panel. (Dhe kjo është dështim pasi Soros ka investuar rreth 150 000 000 USD në programe në Shqipëri).

Në fakt, të mbrosh nga sulme politike një figurë publike aktive nuk është e mundur, përsa kohë nuk je i autorizuar apo i lidhur ngushtë me të. Do e shihja tepër realiste që një përfaqësues mediatik i Fondacionit të Hapur në Shqipëri të mbështeste fondacionin, por vetëm për sa kohe diskutohej mbi institucionin dhe jo mbi donatorin kryesor të atij institucioni. Të kërkosh të gjesh një mbrojtës të Soros në Shqiperi apo kudo nuk është e drejtë, për vetë faktin se po sulmohet individi dhe jo puna e tij. Nëse diskutimi do ishte mbi Fondacionin per Shoqëri të hapur, mendoj që gjërat do ishin ndryshe.

Unë nuk e njoh Xhorxh Soros, dhe mund ta shaj lehtë. Mund të bëhem dhe unë pjesë e turmës mainstream e ndoshta asaj antirrymës putinesite(kujtojme që sulmet ndaj tij nisen në Gjeorgjinë e ndarë në dysh nga rusët). Ndoshta është e vërtetë që ka pasur një mbështetje për Edi ramën dikur. Edhe mundet! Kur kujtoj politiken post-komuniste në Shqipëri, e kuptoj lehte se si sa e sa herë kemi gabuar duke mbështetur (me votë në rastin tonë) atë emrin që na jepte shpresë që dicka do ndryshojë pas fasadave të bukura….

Unë kam shkruar dy projekte që jane financuar nga Fondacioni per Shoqeri të Hapur dhe jam mbështetes i punës së ketij fondacioni. Projekti i paëe lindi teksa po shihnim nje video bashke me time shoqe nga Hans Rossling (Hans Rosling:The best stats you’ve ever seen). Teksa ne ishim të fryrë nga lajmet (ato në gazeta apo ato në televizion) me sharje, propogande dhe banalitete politike, Hans Rossling bënte thirrje për përdorimin e të dhënave për të parë progresin e një shoqerie. Sa mirë do ishte sikur të kishte më shume statistika ne mediat shqiptare, e kur te fliste nje udheheqes apo nje opozite te fliste mbi te dhena!?? Nisur nga ky frymëzim i castit kerkova online për mbeshtetje dhe megjithese aplikova ne nje organizate ne Angli që kërkonte ide organizatash në Ballkan, perfundova tek një zonjushë tepër e ndihmueshme në Budapest që mori përsipër të më ndihmonte të përmiresoja nje propozim i cili u financua po atë vit nga Fondacioni për Shoqeri të Hapur, dega Budapest! Keshtu lindi Open Data Albania(ODA)! Sot Open Data Albania është një ndër burimet më të plota transparencen ne sferen ekonomiko-politike shqiptare (dhe me donatorë të ndryshëm).(Pa dashur te marr asnje merite per ODA sot. Implementimi dhe jetegjatesia e ODA jane merite e AIS (ais.al). ODA drejtohet dhe ka angazhuar shumë ekspertë që tejkalojnë cdo pritshmëri fillestare që kishim në ODA fillesa!).

Projekti i dytë i financuar nga OSFA ishte dicka tërësisht tjetër. Ndërkohe që vazhdoja doktoraturën më binte të përplasesha me akademike dhe rrjete (networke e lobbe) të mire-organizuara akademike, e vendosa te shkruaja nje mini-propozim për një ACADEMIC’AL; një projekt të vogël që do te krijonte nje network online te akademikave shqiptare. Në këtë mënyrë, nëse deshiron te gjesh nje kërkues shkencor apo nje institut qe ben nje kerkim te ngjashem me kerkimin tend, atehere ti ke mundesine te gjesh nje informacion. Academic’al u mbeshtet po nga Fondacioni për Shoqërinë e Hapur, por kësaj here nga dega në Washington.
ACADEMIC’AL eshte tërësisht akademik, e persa i perket ODA, duke qene se themeli i tij është Transparenca me të dhënat, projekti u ka “shërbyer” të gjitha forcave politike në Shqipëri. Ata që kanë bërë punë kanë pasur mundësi të tregojnë që kanë bërë punë me anë të të dhënave, e ata që kanë dashur të hulumtojnë ku rrjedh e abuzohet në Shqipëri, kane pasur mundesine ta gjejne nepermjet te dhenave! Kjo eshte e bukura e Transparences dhe prandaj te gjithe duhet ta duan!
Te dy keto projekte jane te mbeshtetura dhe ekzekutuara me tej nga AIS.

Një tjetë projekt i AIS gjithashtu nje projekt i financuar nga Fondacioni per Shoqeri te Hapur, kesaj rradhe dega Tirane është ZA’LART ! ZA’LART kishte si qëllim rritjen e angazhimit qytetar në raportime për padrejtësi gjatë procesit zgjedhor në Tiranë. Gjithashtu mbi të njëjtën etike si ODA, projekti ka pasqyruar thjeshtësisht problemet ne zgjedhjet e kaluara. Raportimet qytetare të ZA’LART u bënë pjesë e raportit të OSBE dhe u cituan në parlament dhe nga Dr. Sali Berisha për të treguar që zgjedhjet kishin probleme! Në castin që z. Berisha citon një raport të financuar nga OSFA mendoj që dhe ai bie dakort që aktiviteti i këtij Fondacioni është frytdhënës për shoqërinë shqiptare.

Ndërkohe, shifra prej 150 000 000 USD e OSFA në Shqipëri ka ardhur dhe si mbështetje për qindra studentë shqiptarë që janë edukuar jashtë (shumë në Bullgari apo në Budapest). Njoh disa studente të shkëlqyer që jane arsimuar në një nga këto projekte, dhe edhe ata janë shume mirënjohës punës së këtij Insticioni në Shqipëri (ime shoqe është një prej tyre).

Per mendimin tim, kjo fushatë e sulm politik i Soros ne Shqiperi është po aq me bazë sa komentet e kafeneve, megjithatë duket që në shoqërinë tonë ato zën’ vend mirë. Idetë paranojake dhe levizjet e tilla jane shume interesante. Jam i sigurt se dhe pas mbeshtetjes se OSFA per grupet ne minoritet apo psh komunitetin rom, qëndron nje konspiracion i frikshem… Do duhet ndonje nga ata personazhet e facebook qe dine vetem te shajne e pa koncept faktesh ta arsyetojnë.

ZA’LART 2017 – Ngritje fondesh

ZA’LART eshte nje projekt i AIS me qellim angazhimin qytetar ne denoncim e parregullsive gjate procesit te zgjedhjeve ne Shqiperi. Projekti ka sherbyer si monitorues i dy zgjedhjeve te kaluara, ato te 2013 dhe ato te 2015. Sic mesoj, ne castin qe po fillonim pergatitjet per zgjedhjet 2017 ne Shqiperi, donatori i projektit largohet (nuk do mbeshtese asnje projekt qe ka te beje me Zgjedhjet per shkak te sulmeve te shumta).

Pushteti i katert, Mediat ne Shqiperi jane aktualisht teresisht nje produkt Big Brother Orwellian. Me shume se nje mjet informimi, mediat ne Shqiperi jane si megafone te medhenj qe bejne gjithe diten propogande dhe shperlarje truri. Eshte shume e veshtire te gjesh sot nje medium qe percjell dicka transparente e te bazuar mbi fakte (flasim per fakte e jo “alternative-facts” te stilit Trumpetian).

Ne fakt une jam i ndikuar pasi kam punuar ne idene fillestare te ZA’LART. Megjithate, sidomost pas zgjedhjeve te vitit 2015 u binda qe projekti ia kishte arritur me se miri qellimit ne implementimin e tij. Raporti i OSBE pas zgjedhjeve, nder te tjera citonte disa here raportin e ZA’LART mbi parregullsite e hasura. Emri i ZA’LART u lakua dhe ne parlament ku politikane karriere iu referuan reagimeve qytetare ne nje platforme teresisht apolitike per te denoncuar parregullsi. Qytetaret me se fundi kishin nje vend ku mund te raportonin (dhe raportet botoheshin vetem pas nje verifimi te stafit ne terren).

Personalisht po shpresoja shume qe ZA’LART te vazhdonte, mbi te gjitha per te rritur angazhimin qytetar ne denoncime parregullsish (sepse ne Shqiptaret heshtim rende para padrejtesive, e duhet pune qe te na besh te ngreme zerin). AIS, organizata qe praktikisht merret me ZA’LART ka bere nje kerkese per ngritje fondesh nga qytetare. (Dhuro tani per ZA’LART -> http://ais.al/new/en/donations/).

E kuptoj qe ne nje shoqeri me shume probleme, kjo ngritje fondesh eshte pothuaj e pamundur, megjithate per cdo donacion qytetar qe do behet, une do dhuroj te njejten shume, duke dyfishuar shumen fillestare. Ju lutem shperndajeni kete shkrim!

Shqiperia nuk eshte Demokraci, por nje regjim hibrid, thote The Economist

Gazeta The Economist boton cdo vit nje indeks te nivelit te Demokracise per 167 shtete te ndryshme. Ne listen e ketyre vendeve eshte dhe Shqiperia, por a e dime ne se ne cfare regjimi jetojme?

Nderkohe qe te gjithe mendojme qe u shkeputem nga e kaluara autoritare e rregjimit komunist, sipas kritereve te The Economist, Shqiperia eshte nje regjim Hibrid!

Hibrid si fjale vjen nga latinishtja Hybrida qe do te thote produkti (pjella) nga ciftezimi i dy kafsheve te ndryshme.

Ne perceptimin e The Economist, ekstremet nga ku krijohen krijohen regjimet hibride jane Qeverite Autoritare + Qeverite Demokratike. Per t’u theksuar eshte qe shkalla varion nga 1 (Autoritare) deri ne <6 (Hibride). E me tej nga 6> ku fillojne demokracite e dobeta deri ne 10, Demokraci e Plote.

Shqiperia pozicionet prej vitesh ne Regjimet Hibride. Aty ku pushtetaret autoritar (Qeveri Autoritare = bindje totale dhe perulje ndaj autoritetit te nje personi apo organizimi dhe humbje e lirive individuale), percaktojne te ardhmen e pakicave qe pasurohen, dhe shumices derrmuese qe varferohet dhe ngelet e prapambetur qe te kontrollohet me mire.

Shqiperia eshte shenon 5.91 nga 10 ne nje indeks qe perllogaritet nga 60 kritere te ndryshme. Te njejtin indeks shenonim qe ne vitin 2008.

Burimi: The Economist

Si shtrembërohet një lajm! Ose a ka FAKE News në Shqipëri!

Kohet e fundit jemi mesuar me Gazeta ne forme traktesh. Dikur ishte Gazeta 55, e sot vendin e saj te denje e ka zene Gazeta TemA.

Para disa lajmesh, nga Open Data Albania doli nje raport mbi pasurine e ish-kryeredaktorit te Gazetes Korrier (e falimentuar prej vitesh), sot deputet i PS.  Lajmi buron nga raporti: Alfred PEZA, Pasuria – Deklarime. Nje lajm mund ta lexoni dhe tek Shqiperia.com Alfred Peza kthehet ne miliarder me detyren si deputet gruaja e tij aksionere ne nje banke private

Rilindas, Tregetar e Deputet

Skupi! Scoop, apo bomba sic i thuhet ndryshe eshte qe nje Gazetar i nje media te falimentuar, papritur kthehet ne RILINDAS, Businessman dhe sigurisht pak DEPUTET! Papritur, gruaja e tij behet aksionere ne nje nga bankat e nivelit te dyte dhe pasurise se tij i shtohen disa qindra miliona leke. Deri ketu nuk ka asgje te keqe. Ne fund te fundit, faji i yni eshte qe i lejojme dhe enderrojme te behemi nje prej ketyre nastradinave qe jane te pasur shpejt.

Problemin sot e kam me traktin qe quhet TemA, ku vetem gazetari nuk ka me. TemA shfrytezon nje status te dyte te drejtoreshes se Open Data Albania  per ta nxjerre Pezen te lare e duke keqinterpretuar qellimisht nje status te saj ne Facebook.

Ne shpjegimin e saj, Aranita thote qe nëse Peza eshte paguar 5000-10000€ ne muaj (dhe si nikoqir i mire e ka mbajtur barkun thate e nuk ka blere kurre nje pale kepuce), matematikisht mund te arsyetoje pasurin e tij. Ajo NESE aty ne fillim te nje fjalie eshte nje kusht llogjik, qe per gazetarine e Temes nuk ka vlere fare.  Tema, shpreh qe “Sipas Brahaj-t, Alfred Peza është paguar si drejtor i Korrierit dhe Ora News me një shumë nga 5-10 mijë euro në muaj dhe duke marrë parasysh interesat bankare në 2000 deri 2010 me 5- 7 % ne vit, Brahaj thotë se llogaria përputhet me vlerat e deklaruara”. Nderkohe qe deklarata e saj ishte “nese eshte paguar kaq…” atehere mund te perputhet.

Nuk mund ta besoj kurre qe lajmi eshte shkruar nga nje naiv. E vërteta eshte qe TemA eshte nje tjeter trakt qeveritar qe duhet injoruar dhe futet ne kategorine e lajmeve paverteta “FAKE NEWS”.

FAKE NEWS ne Shqiperi!?

Fake news u bene te famshme ne para-fushaten elektorale per Presidencen e 2017 ne ShBA. Duke perfutuar nga deshira e nje shtrese shoqerie per te lexuar lajme te nje kategorie te caktuar, ne kete rast politike, disa portale ne internet shperthyen duke botuar pikerisht keto artikuj.

Edhe ne Shqiperi sot kemi te bejme me FAKE NEWS masive. Ndryshe nga ShBA, ku Fake-News jane pak por qe bien ne sy pasi jane jo te sakta, ne Shqiperi fake-news jane masive. Reportazhe te pararegjistruara, video te montuara neper zyra politike, gazeta qe shtremberojne te verteten e gazetare qe shkruajne vetem per te mbrojtur ate udheheqes e share ate tjetrin e kane vrare gazetarine dhe etiken gazetareske. Te pakta jane mediat qe shkruajne paster si Reporteri i BIRN, Publicus qe e shkaterruan qe ne lindje e ndonje tjeter.

Imazhi ne krye te faqes eshte Pinoku i kthyer ne Gomar pasi genjente gjithe diten.

 

Libra 2017

Nese ka dicka qe e ndryshon karakterin dhe perceptimin tone per boten jane librat. Me poshte nje liste me 10 libra qe planifikoj te lexoj ne kete vit.

1 . Flower for Algernon i Daniel Keyes -> Impakti dhe konflikti i inteligjences me emocionet.

 1. The Unbearable Lightness of Being  i Milan Kundera (rilexim). Versionin e pare e kam lexuar italisht, tani rilexim anglisht. Kundera nuk flet per njerez fisnik, per njerez te paster, por per njerez kompleks e real. Paplotshmeria e jetes se tyre fillon e merr fund pa rendesi, e megjithate ia vlen ta rilexosh.

 2. Ruhm. Ein Roman in neun Geschichten i Daniel Kehlmann, sepse duhet pasur gjithmone nje sy ne letersine gjermane. Me pare kam lexuar Measuring the World (Anglisht) pa shume pritshmeri. Le te shohim nese leximi ne origjinal do me ndihmoje te shijoj letersine e Kehlmann.

 3. Shock Doctrine i Naomi Klein. Libri eshte me shume se nje manifest anti-korporativ dhe anti-neoliberalism. Megjithese kapitujt e pare i kam nisur qe ne 2015, mezi pres qe te perfundoj leximin e tij. Mendoj qe libri te shtyn te mendosh ne nje kendveshtrim teper te majte politik, por padyshim nje lexim me vlere per politikat globale korporative.

 4. Death Triology (last book Soul Music) i Terry Prachett. Prachett me ka pushtuar me Small Gods. Megjithate magjia e Small Gods nuk percillet dhe aq mire ne Death Triology. Soul Music duhet perfunduar sdq brenda ketyre diteve per t’i lene vendin ndonje pjese tjeter nga bashkesia e Discoworld.

 5. The Road – Cormac McCarthy. Megjithese nuk e njoh fare si shkrimtar, shoh vazhdimisht referenca tek veprat e tij. Duket sikur letersia e tij lidhet me simpatizuesit e Prachett (me siper).

 6. Agents of Empire: Knights, Corsairs, Jesuits and Spies in the Sixteenth-Century Mediterranean World i Noel Malcolm. Malcolm eshte historian dhe ka kontribuar shume ne botimin e fakteve per shqiptaret dhe Kosoven. Nder librat e paket te rekomanduar nga im ate, i cil me tregon se Malcolm ka referenca dhe tek stergjysherit e mi ne zonen e Kryeziut (Kryezezet e Buzezet).

 7. The Snake Stone – Jason Goodwin pasi i adhuroj romanet historik. E kam kuptuar per here te pare qe i pelqej romanet qe nderthurin nje histori jo ekzistuese mes eventeve historike reale. (Dicka ku bazon punen e tij dhe Dan Brown). Pas leximit te Janissary Tree, pa ndonje pritshmeri, vendosa te vazhdoj me nje tjeter roman te Goodwin. 

 8. Catch-22 nga Joseph Heller pasi duhet te jete sa i mprehte e argetues, po aq dhe luftues ndaj disa dogmave si nacionalizmi.

 9. Ishmael nga Daniel Quinn pasi libri fillon me: “Teacher seeks pupil. Must have an earnest desire to save the world. Apply in person.” A nuk e kemi te gjithe nje deshire per te shpetuar boten, e nderkohe jetojme ne nje etike te korruptuar?

 

Nese arrin tek kjo faqe dhe ke nje sugjerim, ndjehu i lire te komentosh. x-)

 

 

Job Openin Tirana – Human Resources

Nese jeni ne Tirane dhe po kerkoni nje mundesi punesimi, hidhini nje sy njoftimit tone:

HBTalent – Job Posting
*Position Title: Recruitment Manager
*Location: Tirana
*Position Type: Full-Time
Compensation: Salaried
Start Date: Immediate
Number of Openings: 1
COMPANY INFORMATION
HBTalent – a spin-off of ShqiperiaCom sh.p.k. – offers headhunting services to help companies find the most talented, ambitious and determined individuals working in IT.

Lead by highly-trained professionals with long experience in academia and industry, HBTalent introduces for the first time in Albania the best way of sourcing top job applicants, connecting them to well-established companies all over the world and startups in hot industry locations such as Silicon Valley, California.

JOB DESCRIPTION
HBTalent is looking for a Recruitment Manager who will manage and lead the talent search process.

The recruitment manager dedicates most of the working time to the development of the talent search process. The manager has to communicate with internal clients (companies) and job applicants on a regular basis as the potential gaps are identified and researched.

The recruitment manager is responsible for the full utilization of the social media recruitment and the entire social media communication of HR. The manager should decide about the targeted niches and the content of the social media messages.

JOB REQUIREMENTS/QUALIFICATIONS
Primary responsibilities include:

– Helps to establish recruiting requirements by studying organization plans and objectives;

– Builds applicant sources by researching and contacting community services, colleges, employment agencies, recruiters, media, and internet sites; providing organization information, opportunities, and benefits; making presentations; maintaining rapport.

– Attracts applicants by placing job advertisements; contacting recruiters, using newsgroups and job sites.

– Determines applicant requirements by studying job description and job qualifications.

– Determines applicant qualifications by screening applicants; analyzing responses; verifying references; comparing qualifications to job requirements.

– Arranges management interviews by coordinating schedules; arranges travel, lodging, and meals; escorting applicant to interviews; arranging community tours.

– Evaluates applicants by discussing job requirements and applicant qualifications with managers; interviewing applicants on consistent set of qualifications.

– Updates job knowledge by participating in educational opportunities; reading professional publications; maintaining personal networks; participating in professional organizations.

Recruiter Skills and Qualifications:

– Master’s degree in Human Resources, Business or related field.

– Excellent knowledge of (spoken and written) English.

– Excellent communication skills, both verbal and written to effectively communicate HR programs, provide training, and work with business groups on their strategic objectives.

– Skills in developing and delivering effective presentations.

– Excellent negotiation skills

– Ability to plan, organize, prioritize time/workload in order to accomplish tasks and meet deadlines.

– Social Media Knowledge

CONTACT INFORMATION
Contact: info@talent.al
Method: Email
SPECIAL INTRUCTIONS:

Please provide the following documents in your job application:

– Cover letter

– Résumé

– Certificate of Grades of the most recent degree (Bachelor/Master)

– Certificate of English language (e.g. TOEFL, SAT, GRE, etc.)

All the documents are required in English.