Morali dhe Web-i

Illustrationg by Joe Magee
Illustrationg by Joe Magee

Para disa ditesh morem nje kerkese tjeter per te reklamuar nje faqe tek Shqiperia.Com . Kerkuan nje cmim per nje hapesire te caktuar dhe dergova listen pa pyetur shume per natyren e reklames qe do shfaqej.

Personin qe interesohej per reklamen e njihja personalisht dhe pak a shume e dija me cfare merrej ne internet. Pasi u ra dakort per kohezgjatjen e fushates dhe per pozicionin e reklames, nje nga koleget e mi vuri reklamen online. Pas disa oresh pashe qe behej fjale per nje sherbim te ri bixhozi, por te jem i sinqerte nuk me beri pershtypje fare.

Jemi mesuar sot qe web-i eshte i mbushur me reklama bixhozi, sidomos poker apo baste ndeshjesh dhe nuk na bejne me pershtypje.Megjithate emaili qe me dergoi im vella (qe aktualisht po drejton ShqiperiaCom Shpk) sot ne mengjes me beri te reflektoj dhe njehere mbi keto sherbime. Shkurtimisht me shkruan:

Klienti pagoi po nuk bejme mire qe reklamojme sherbime bixhozi. Ne kemi dhe kalamaj qe vine e shohin faqen.

Aktualisht ne nuk kemi asnje filter per shfaqje kontenti sipas grup moshave, apo interesave dhe reklama shfaqet tek te gjithe. Ne te ardhmen duhet te ndryshojme Rregullat e sherbimit per keto reklama dhe duhet te percaktojme nje kod morali per Shqiperia.com dhe sitet e tjera nen kete kompani.
Eshte e nevojshme qe faqet e medha shqiptare ne internet te percaktojne nje kod moral qe ne nje fare menyre duhet te ndikoje dhe te tjeret.

Ndersa ne si kompani, per shqiperia.com nuk duhet te tentojme nje faqe suksesi, por nje faqe vlerash.

4 Replies to “Morali dhe Web-i”

 1. Me then te drejten un jam plotesisht dakord me ate qe te ka shkruar vellai jot.
  Kjo gje nuk eshte gje tjeter vecse me i vjedh robte ne nje menyre a ne nje tjeter. Kur keto lojra jan te ndaluara ne vende te ndryshme te botes si Gjermani apo Itali nje arsye e kan – jan me mashtrime e ste bejne te fitosh kurre.
  Ateher ne shqiperi qe ska nje kontroll konkret te ketyre mundesia qe te ndodh keshtu sipas mendimit tim eshte akoma me e madhe.

  Pastaj hyn edhe faktori “injoranc” ketu qe populli jon fatkeqesisht karakterizohet shume duke mos pasur horizont te madh. Duke u genjyer qe mund te fitojne lek kollaj e bla bla do te lejne me shume e kushedi ndodhin e gjera si femije qe i vjedhin lek prinderve apo prinder qe shkaterrojne familjet duke len leket ne poker e lojra te tilla.

  Un njoh disa persona qe ne kazino ne real life kan len cdo gje e kan perfunduar keq e jo me keto online qe jan akoma me te pasigurta.

  Per mendimin tim kete lloj sherbimi per nga berja keq do e krahasoja me nje faqe porrnografike.. sepse te dyja jo morale edhe demtuese te shoqerise jane.

  Nejse ky eshte mendimi im, fundja sduhet te nxisim shqiptarin me len ato pak lek qe merr ne pune!!

 2. Jam dakort për një “kod morali” dhe sidomos për transparencë totale në faqet e internetit (gjë që në faqet shqiptare në 80% të rasteve mungon).

  Gjithashtu për llogjikën e fitimit, do thoja që ajo reklama për bastet të cilën e keni vënë por tani keni menduar që ndoshta nuk duhej vënë… mendoj se do kishte më shumë kuptim nëse ju do zgjidhnit të vendosni apo jo reklama të cilat nuk janë në gjendje të ju dëmtojnë në “long turn”, pra ju fitoni një shumë X, por duhet te shikohen edhe pasojat nga X apo Y reklamë pasi (po jap një shembull banal: një fëmijë hap faqen tuaj, dhe në faqe i shfaqet reklama e bixhozit, fëmija është në shoqërinë e prindit, besoj se prindi ka shumë mundësi ti thotë fëmijës së tij, të mos e vizitojë më faqen) , pra një faqe si shqiperia.com PO duhet të përhapë vlera, ajo është shqipëria për ata që ndodhen jashtë në emigrim…

  gjithë të mirat,
  Deni

 3. Pershendetje Armand.

  Jo me larg se dje e kam pare ate reklamen e online kazino tek Shqiperia.com dhe te them te drejten sme ka ardhur mire per dy arsye. E para dhe me e demshmja eshte ana morale. Dihet qe bixhozi eshte fenomen negativ dhe publiciteti i bixhozit nga nje faqe kombetare sic me pelqen ta quaj Shqiperia.com eshte me pasoja per vizitoret. Te reklamosh nje website te tille eshte njesoj si tju thuash vizitoreve te faqes tuaj “Nothing wrong with it”
  Arsyeja e dyte eshte ana teknike. Kazinoja qe ju reklamoni eshte nje afilate me http://adv.class1casino.com/index.php pra cdokush mund te hape nje website te tille ne 1 minute. Nqs vini re tek kazinoja.com nuk ka asnje informacion per pronarin, privacy policy, contact, faq, term and cond dhe te tjera dhe kjo jo paqellim. Cfare do te ndodhe dhe kush do te pergjigjet nqs X person nen 18 vjec humbet nje shume te madhe ne ate kazino? Cfare do te ndodhe dhe kush do te pergjigjet nqs Y person luan dhe fiton nje shume te madhe $$$ por kazinoja nuk i pergjigjet per arsye objektive ose subjektive? . Ne te dyja rastet e permendura me siper problemi teknik mund te kthehet ne nje bumerang per kazinon mbase edhe per ju si reklamues i saj. Te dyja arsyet e mesiperme bene qe une para 6 muajsh te braktisja nje projekt te tille pa e filluar mire. http://www.1kazino.com

 4. Pershendetje Eno,
  Reklama do te hiqet ne perfundim te marreveshjes me klientin dhe nuk do te vendosen me te tilla reklama ne faqe.
  Nuk mund ta prishim marreveshjen per ate kontrate per castin keshtuqe gabimin do e rregullojme ne nje moment tjeter.

  Ju faleminderit per komentet. Ndjehem mire qe ka nje moral web-i tek webmasterat shqiptare, edhe tek ata qe kane hapur vete nje faqe kazinoje 🙂

Leave a Reply