Ligji i Tregetise online, ose varianti 2 i Ligjit Majlinda Bregu ndaj censures!

Shqiperia ka nje ligj mbi Tregetine Elektronike, ose ate qe shumekush nga ne e njeh me emrin e-Commerce. Ligji eshte aprovuar ne 2009 dhe pershkruan disa koncepte dhe perben tentativen e pare te Shtetit Shqiptar per te rregulluar aktivitetin online.

Nderkohe ne faqen e Ministrise se Inovacionit, ishte publikuar nje njoftim per: Konsultim publik për projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10 128, datë 11.5.2009 “Për tregtinë elektronike, të ndryshuar”” (link). Duke qene i interesuar per kete tregeti, gjeta mundesine te lexoj shkurtimisht ndryshimet e propozuara. Nderkohe qe prisja qe ligji te perforconte e te permiresonte terminologjine e e-Commerce, vej re qe ligji ka per qellim vetem krijimin e nje strukture censure!

Jo me larg se nje vit me pare, deputetja e Partise Demokratike Majlinda Bregu ndermori nje nismw ligjore, (nen petkun e Aleanca e Grave Deputete) ku tentohej te shtohej nje dispozite tranzitore në Kodin Civil të Republikës së Shqipërisë. Ligji do detyronte administratorët e mediave online të pengonin publikimin e çdo komenti “që cenon nderin, personalitetin apo reputacionin e një personi”. (Fatkeqesisht, ne momentin e shkrimit te ketij artikulli me mungon referenca tek Nisma e zj. Bregu per ta pasqyruar me sakte). Nisma e zj. Bregu hasi ne rezistence dhe u shua pa zhurme. Reagime pati nga disa grupe, per fat te keq i vetmi qe munda te gjej online eshte kundershtimi nga Aleksander Cipa ne rolin e kryetarit te Unionit te Gazetareve Shqiptare (link).

Pas me pak se nje viti, Ligji per Tregetine Online (qe nuk duhet te kete te beje me censuren), vendos kushte per informacionin qe mund te jete online. Ndryshimet e sugjeruara fillojne me:

Neni 2, Paragrafi i fundit pak pikës iii) të shkronjës a) ndryshohet si më poshtë:

Shërbimet e shoqërisë së informacionit përfshijnë veprimtaritë ekonomike që konsistojnë në shitjen e mallrave online, në shërbimet e ofruara pa pagesë sic janë shërbimet që
ofrojnë informacion, komunikime tregtare, mjete të kërkimit të informacionit, aksesin dhe shkarkimin e të dhënave në Internet; Shërbimet e shoqërisë së informacionit përfshijnë gjithashtu shërbimet që konsistojnë në transmetimin ose ruajtjen e informacionit të siguruar nga marrësi i shërbimit përmes një rrjeti komunikimi. Veprimtaritë ekonomike  ku shpërndarja e mallrave apo ofrimi i shërbimeve bëhet jo elektronikisht, apo kur shërbimi ofrohet jo me kërkesë të vetë marrësit, nuk përbëjnë shërbime të shoqërisë së informacionit.

Ligji tashme nuk perfshin vetem tregetine a mallrave virtuale ne internet, por dhe shkembimin e informacionit, me apo pa pagese. Interesant eshte dhe zgjerimi i pergjegjesise lidhur me botimin e te dhenave. Amendimi tjeter i lidhur me kete pike vjen ne Nenin 3.

Neni 3:Në fund të nenit 5, shtohet pika 3 me këtë përmbajtje:
3. Përgjegjësitë e ofruesve të shërbimeve ndërmjetëse që mundësojnë transmetimin e thjeshtë, ruajtjen e shpejtë apo hostimin e përmbajtjes së siguruar nga marrësi i shërbimit, përcaktohen në Kreun V të këtij ligji.

Me tej, pika kulmore e vjen me futjen ne ligj te autoritetit te: “Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave” (ne nje ligj tregetar). Per ata qe nuk e kane parasysh rolin e Komisionerit te te Drejtes se Informimit dhe Mbrojtjes se te dhenave, kemi te bejme me nje autoritet qe eshte antiteza e te drejtes se informimit, dhe strofulla e mashtruesve qe duan te mos u ngele emri ne internet per denimet, kercenimet apo prapesite e tyre. Deri diku me te drejte, teresisht absurde kur kemi te bejme me militante partiake qe dergojne SMS kercenuese ministrave, e per fat te keq lajmet zhduken online pasi komisioneri e konsideron Mbrojtje te Dhenash, dhe jo te Drejte Informimi. Tani qe kemi nje ide cfare roli ka KY Komisioneri, Amendimi i rradhes:

Në fund të nenit 7, shtohet pika 4 me këtë përmbajtje:
“4. Në rast mos respektimi të detyrimeve të pikës 1 të këtij neni, marrësi i shërbimit, ka të drejtë të ankohet pranë autoriteteve zbatuese për mbrojtjen e të drejtave të  konsumatorit dhe/ose tek Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale sipas rastit të shkeljes së konstatuar”.

Nese merrni nje leter nga Komisioneri, atehere keni kohe vetem 48 ore per te fshire materialin:

Neni 6
Në fund të shkronjës d) të nenit 16 shtohet fjalia: “Në çdo rast veprimi për heqjen apo çaktivizimin e informacionit të ruajtur bëhet brenda 48 orëve nga marrja e informacionit”.

Sipas Ligjit mbi “TREGETINE ONLINE”(!???), brenda 48 oresh, ai qe ofron informacionin (Redaksia e nje faqeje online, Hostuesi apo Internet Provideri) duhet te bllokoje informacionin. Mos u habisni qe heren tjeter qe dikush do nese lexoni diku Edi Rama eshte i papergjegjshem, Ilir Meta hajdut apo Sali Berisha psikopat, atehere kur te klikoni per lajmin tjeter ta gjeni faqen e bllokuar.

Kioskat Virtuale Shqiptare 2.0 (ose mund t’i besojme votimet online!?)

opinion-poll

Nese ka dicka qe mund te karakterizoje internetin kete vit ne Shqiperi eshte shtimi i “mediave”  online, ose portaleve me lajme.

Vala e pare e kesaj dukurie ishte kur Google Adsense garantonte nje fitim te vogel per lajmet copy-paste (shih nje artikull te vjeter mbi Kioskat Virtuale 1.0). Vala e dyte e kesaj dukurie, eshte kjo aktualja ku cdo gazetar(analist) ka hapur nje portal te vetin, ku premtimi besoj kesaj rradhe nuk vjen nga Google por nga sponsorat lokal.

Dje marr nje mesazh nga nje mik i cili me pyet “A mund te modifikohet nje Votim online!?”

Nje faqe me emrin Opinion.al kishte vendosur nje votim me emrin “Cili është politikani me aktiv në PD?”. Rezultatet ishin te cuditshme sipas tij, pasi Albana Vokshi kryesonte me mbi 200 vota, nderkohe qe Jozefina qe njihet per aktivizmin e saj kishte me pak se 20% te votave te Vokshit. Ne fakt eshte e veshtire te gjesh nje figure simpatike ne PD keto kohe (e ndoshta dhe ne ato kohet e tjera), (po perjashtoj Gertin ketu), por sidoqofte votimi ishte per politikanin me aktiv.

Ne diskutimin per votime te ngjashme, dy gjera jane te sigurta.

 1. Administratori i faqes mund te shpalle fitues ke te deshiroje ai!!!
 2. Votime te tilla jane lehtesisht te manipulueshme!

Pika e pare lidhet drejtperdrejt me sponsorizimin e ketyre “portaleve” te lajmeve (pa paragjykim per opinion.al, qe duket sikur eshte nisme e Blendi Fevziut, qe eshte servil me klas por prap nje cope servil pa integritet gazetarie do ngelet (gjykim i imi ky)). Administratori mund te ndryshoje votimin si te doje e kur te doje. Nese politikani qe simpatizon nuk eshte ne vendin e pare, mos u shqeteso, nuk do jete kurre ne ate votim! Keto votime kane te bejne me nje dominim te vazhdueshem.

Pika e dyte lidhet me faktin qe nese ka njerez qe vjedhin vota, mund te mendosh qe nje poll te thjeshte online e vjedhin dhe e ndryshojne si te duash. Per prove, i tregova mikut se si te ngrinte numrin e votave per dike tjeter. Si prove u mor Jozefina (qe mund te kete nje fare baze me te gjere se Vokshi). Ne castin e pare votimi qendronte 75 Jozefina dhe  230  Vokshi. Ne mbremje per kuriozitet u hodha nje sy votave dhe vura re qe Vokshi kryesonte me 5 vota plus. Sot ne mengjes Vokshi kryesonte serish.

Morali i diskutimit eshte: Vokshi eshte padyshim politikanja me aktive ne PD OPINION.AL

Nese i njejti votim do te behej ne nje portal tjeter, atehere nuk do habitesha te shihja pershembull Ed Paloken!

Dhe miresevini ne Kioskat Virtuale 2.0. Nese jeni te interesuar per “fundraising”, drejtohuni prane Politikaneve “me leke”.

 

P.S Nese deshironi te luani dhe te bindeni per argumentin e Opinion.al dhe Vokshi, mjafton te votoni, fshini cookies, votoni… Ju siguroj se do humbisni kohen tuaj kot 🙂

P.S.S Me duket se Zheji, qe ka gjuhen te futur shume thelle ne … servilizmin dhe Meten (sot per sot) por ka ngelur pa nje kioske te tijen. Nese e njeh dikush, t’i thote qe mund t’ia ndertoj une nje se mesa shoh, e vetmja menyre qe populli te fitoj eshte nga lufta politike.

ZALART, nje platforme qytetare per raportime parregullsish

Dhe zgjedhjet po afrojne. Sic ndodh rendom ne ditet prag-zgjedhje, anet me te erreta te servilizmave, presioneve financiare per vendin e punes, 50 mije leke apo nje thes grure e te tjera metoda meskine fillojne e lulezojne ne kete sezon. Te hasura individualisht keto dukuri nuk kane shume peshe. Ato vijne, kalojne dhe tregohen si histori gjysem te besueshme e gjysem te pabesueshme. Per te evidentuar te tilla raste e ndoshta dhe per te treguar qe ne na bien ne sy te tilla parregullsi, vajzat e AIS kane ri-botuar faqen e ZALART.AL

Zalart eshte nje platform raportimesh qytetare. Qellimi i saj nuk eshte monitorimi i zgjedhjeve per te treguar parregullsite, por nje perpjekje per te treguar qe populli eshte i vemendshem ndaj rasteve te tilla. Raportimet mund te behen direkt ne faqen web, por duke qene se cdo kush e ka nje celular sot, nje APP ne Android dhe iPhone eshte teper me praktik.

Une shkarkova applikim e Android nga Google Play dhe applikimi ecen pa probleme. Mund te lexoj raporte problemesh me zgjedhjet qe po ndodhin (pa pasur nevoje te hap TV me flamuj te nje partie X) e te shoh cfare raportohet si parregullsi nga qytetaret. Per te shmangur problemet me raportime te pasakta, raportimet kane nje shenim qe eshte i verifikuar apo jo nga anetare ne terren te Zalart. Nese mendoni se jeni sadopak te shqetesuar per “demokracine” dhe drejtesi ne zgjedhje, ju sugjeroj ta shkarkoni dhe te jeni dhe ju pjese e nje levizje qytetare.

European e-Participation Day – Dita Europiane e Pjesëmarrjes Elektronike

Mbaj mend vite me pare kur te entuziazmuar ndiqnim impaktin e Open Data nepermediat shqiptare. Ndoshta nuk ishte nje ndryshim i madh ne perditshmerine shqiptare, por ishte hera e pare qe grupi yne i vogel po krijonte ndikim pozitiv mbi kulturen e te dhenave neper media. Disa vite kane kaluar qe nga ditet dhe javet e para te Open Data Albania, dhe projekti tashme eshte konsoliduar nen Albanian Institute of Science (AIS). AIS u krijua nen vizionin e permiresimit te punes kerkimore shkencore, aktivizmit dhe angazhimit qytetar ne problematikat e ndryshme te shoqerise sone.

Nese ka pasur nje teme qe eshte rrahur vazhdimisht tek AIS eshte e-Participation, ose Pjesemarrja Elektronike. Kemi kohe qe diskutojme se si demokracia si sistem eshte shformezuar me kalimin e viteve. Vendimmarrjet ishin gjithmone e me te shkeputura nga populli dhe shtresa politikane gjithmone e me e distancuar. e-Participation eshte aktualisht e vetmja forme se si Demokracia moderne mund te ekzistoje, dhe tek AIS do vazhdojme te punojme ne te ardhmen per te tjera aktivitete gjithperfshirese te popullates nepermjet platformave elektronike.

Telecenter_europ_logo-final-01-300x212

Megjithate, nje aktivitet i AIS per kete teme eshte sot dhe Dita Europiane e Pjesëmarrjes Elektronike. Më datën 7 maj 2015 , ora 10, në ambjentet e  Librarisë Tirana Times (pranë shkollës 11 Janari) , organizojme një forum të hapur me të rinj, për Ditën Europiane të Pjesëmarrjes Elektronike / e-Participation Day. Eventi realizohet në kuadër të Programit eUROPA for Citizens në njëmbëdhjetë vende të Europës. Nese keni deshire te takoni disa nga koleget tane, dhe te diskutojme mbi mundesi te reja per e-Participation ne Shqiperi, atehere jeni te ftuar te na vizitoni.

Nese deshironi te mesoni me shume per AIS, mund te vizitoni AIS.al, Personat e angazhuar ku mirepresim kedo qe deshiron te kontribuoje dhe projektet aktive.

Gjergj Bojaxhi për Tiranën!

E nisa këtë shkrim me një titull paksa militant por e vërteta është që jam i gëzuar që Gjergj Bojaxhi po garon për Tiranën. Të mos keqkuptohem, Gjergjin as e njoh e ai as ia ka idenë kush mund të jem (pra nuk ka asgjë për militantizëm).

Ky shkrim është thjesht një renditje e arsyeve pse do votoja për z. Bojaxhi dhe pse mendoj që është kandidatura më e mirë.

Integriteti dhe Sensi i së Drejtës

E vlerësoj shumë faktin që Gjergji Bojaxhi u ndodh pranë një force politike, por nuk u la të përpunohej në epruvetë nga kjo forcë sic ndodh me shumë të gjithë politikanët e rinj. Po është e vërtetë, cdo politikan i ri që është futur në politikë e ka shitur shpirtin për hir të karrierës. Dikush duke bërë zëdhënësin e duke nxjerrë nga goja gjëra që nuk i pelqejnë, e dikush duke mbyllur sytë para vjedhjeve, abuzimeve e korrupsionit masiv.

Bojaxhi punoi duke dhënë maksimumin në cdo pozicion që ka mbajtur. Kam vënë re nga biseda të ndryshme që si nga kampet kundershtare ashtu dhe nga njerëzit prane PD ai gjithmonë është vlerësuar si Njeri Punëtor. Bashkë me një grup të vogël individësh, ai nuk u integrua si pjesë e llogjeve të PDsë, por u vecua kur e pa që kjo forcë politike nuk aspironte të njëjtat vlera si ai. Integriteti dhe karakteri janë dicka e rrallë. Nuk mund të pritet drejtësi, paanshmëri dhe jo korruptim nga njerëz që nuk i kanë këto vlera.

Vlerat Individuale

Votimi i një kandidati për kryetar i një bashkie nuk është i ndryshëm nga marrja në punë e një personi. Në një interviste për punë, ka disa kritere që vlerësohen dhe më poshtë të rendituar të njëjtat kritere dhe argumentim për Gjergji Bojaxhi.

Bojaxhi ka një eksperience shumë pozitive ne administraten shteterore. Vleresimet zyrtare dhe shoqerore per te kane qene gjithmone pozitive.
Fakti qe ka qene ne rol drejtues dhe ka pasur suksese ne punen e tij nenkupton qe ai automatikisht është i pajisur me vecori si:

 • Aftësi si drejtues (Leadership skills)
 • Aftësi organizuese (Organization skills)
 • Aftësi per te zgjidhur probleme te ndryshme (Problem-solving Skills)
 • Pjekuri etj.

Nga një interviste qe pashe ne studion e Ilva Tare, vura re dhe disa vecori te tjera. Ne dallim nga shumë politikane te tjere, Bojaxhi ka dhe një sens fisnikerie. Pershembull ai ne cdo cast u qendroi korrekt punedhenesve te meparshem duke folur per deshtime te pergjithshme por pa hedhur balte dhe me një fare pjekurie dhe vleresimi ne varesi te situatave.

Entuziazëm Real dhe jo Mallëngjime të Shtirura

Profili i gjithanshem i Bojaxhi dhe eksperienca e tij flet per një angazhim per te dhene me te miren ne cdo pune te mundshme. Ne garen per Bashkine e Tiranes 2015, kjo shprehet me një entuziazem real. Bojaxhi është ne gare per te qene bashkiaku i Tiranes, per te ndihmuar realisht ne permiresimin e kesaj bashkie. Kjo është e kundert nga qellimi i dy forcave te tjera politike ku beteja per Bashkine e Tiranes shihet si parabeteja elektorale te rradhes.

Bashkia e Tiranes është shembulli me i mirë per te treguar se si kjo bashki është perdorur vetem politikisht ne keto vite. Nën drejtimin e Edi Rames, persa kohe ai nuk ishte person partiak (por vetem i zgjedhur partiak), Bashkia e kryeqytetit lulezoi. Në castin qe Edi Rama u be drejtues i PS dhe PS ishte forca ne opozite, Tirana u la ne meshire te fatit! Ndokush mund te mendoje se kjo ishte per mungese fondesh. Megjithate per te qene realiste, kjo ishte dhe një loje psikologjike per te degraduar një qytet e per te mbjelle një ndjesi regresi nga qeverisja qendrore.

Atë që beri Edi Rama ne 2 mandatet e fundit ne drejtimin e Bashkise se Tiranes po ben dhe Lulezim Basha, drejtuesi de-juro i PD. Tirana pati një ndryshim te vogel ne ditet e para te qeverisjes. Me pas filloi një degradim i avashte qe vihet re ne cdo qelize te qytetit qe nuk është Sheshi Skenderbej. Nese ne rastin e Edi Rames, mendoj qe ishte e qellimshme per efekt psikologjik, ne rastin e Lulezim Bashes mendoj qe është thjesht një problem impotence drejtuesi, dhe abuzimi te mirëfillte me fondet.

Gjergji Bojaxhi nuk ka qëllim ta përdorë Tiranën në degradim për efekt psikologjik. Në kontrast me z. Basha, Gjergji ka treguar që ka aftësitë drejtuese dhe integritetin për të punuar për hir të punës.

Kandidatët e PS dhe PD

Nuk kam asgje kunder kandidateve te PS dhe PD. Personalisht mendoj se si njërez jane dy zgjedhje shumë te mira. Dr. Halim Kosova gezon një respekt te pergjithshem si profesionist. Erion Veliaj ka treguar qe është një njëri teper energjik dhe punetor.

Megjithate, besoj ne një pozicionim te profesioneve ku e kam te veshtire ta shoh një doktor te afte te merret me administrimin e një super-firme (pasi një bashki nuk është asgje me shumë se një firme sociale). Rasti më i freskët që kam për një doktor mjekësie që tenton të drejtoje një super-firmë sociale është Dr. Sali Berisha. Askush nuk mund te thote se ai ka qene një kryeminister i afte. Mungesa e nocioneve ekonomike e bejne ate një super deshtim ekonomik. Per fat te mirë Dr. Berisha është një politikan i klasit te pare (post-komunist) dhe kjo e ka mbajtur ne loje. Nuk besoj se profili personal i Dr. Halim Kosoves do i perputhej atij te një administratori.

Erion Veliaj mund të jetë ndër figurat më frymëzuese për brezin tim me Lëvizjen “Mjaft”. Zgjedhja e tij politike mund të shihet si një dëshirë për të vazhduar betejën e tij në një nivel tjetër. E kuptoj deri diku, dhe kam pershtypjen se ka bërë një punë shumë të kënaqshme në drejtimin si Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë. Megjithate, përdorja si xhol në këtë cast për një luftë politike të PS nuk mendoj se është levizja e duhur për të personalisht. Për fat të keq, PS nuk është më mirë se PD që luftonte Veliaj dikur dhe ndoshta do duhet dhe ca kohe që Veliaj të reflektojë e të pozicionohet duke gjetur integritetin e humbur.

A ka shpresa reale per Gjergji Bojaxhi per te fituar!?

Mendoj qe kjo pyetje do beje shumekend te hezitojne ne votim. Perballe populizmit dhe votes se shtreses injorante te shoqerise (qe mendoj votojne shpeshhere PD) apo shtreses politike/burokrate qe votojne nen kercenimin e nje vendi pune, fushata e Gjergji Bojaxhi do jete shume e veshtire.

Megjithate beteja nuk eshte e pamundur. Personalisht do sugjeroja per nje praktike te bazuar mbi analizim te dhenash. Nje analize e mire e votuesve do i jepte mundesine stafit te Bojaxhi te bente nje lufte te zgjuar per te fituar pikerisht ato vota qe i nevojiten. E mira eshte qe sot ka shume te dhena nga rrjetet sociale. Nje praktike mbi analizim te dhenash dhe kontakte te drejtperdrejta si ajo qe u perdor nga ekipi i Obames ne zgjedhjet e 2008 do mund te ndikonte ndjeshem rezultatin ne favor te Bojaxhi. All about the data! Perdorini!

ROBOTIC.AL – Vlera e faqes apo domainit tim

Edhe pse askush nuk mund ta vlerësoje faqen tuaj me vleren reale qe ajo ka per ju, ekzistojne metrika qe do tregojne nje vlere te perafert monetare te saj. Nese keni nje faqe apo jeni kurioz per vleren e faqeve shqiptare, Robotic.al eshte nje faqe ku mund te orientoheni me nje cmim jo te sakte, por orientues.

Faqja ofron sherbimin e shtimit te nje domaini te ri dhe kontrollit te statistikave te ndryshme mbi te. Statistikat qe kontrollohen jane trafiku i faqes, renditja e tij sipas algoritmit te vjeter Page Rank te Google apo Domain Authority te Moz. Gjithashtu numri i faqeve te indeksuara ne Google apo ne Bing jane nje tjeter metrike. Duke qene se web është duke u bërë më social, dhe Google po reklamon lidhje te faqeve nga rrjetet sociale metrika e robotic.al perfshin dhe permendjen e faqes ne keto rrjete. Te dhenat merren kryesisht nga Moz dhe Alexa, por ofrojne nje informacion perafrues.

Vlera e faqeve Shqiptare
Faqja me e mire shqiptare

Ne kete cast, BalkanWeb eshte ne pozicionin e pare duke u vleresuar mbi 3 Milion dollare (nje cmim jo shume larg shitjes se tij para ca vitesh) i ndjekur nga Top Channel e te tjera faqe. Shqiperia.com eshte ne vendin e 7te me vlere mbi 600 000$, por aktualisht ne robotic.al jane vetem 100 domaine, dhe me shtimin e domaineve te tjere, renditja mund te ndryshoje.

Faqja nuk pretendon te jape parashikim 100 te sakte, por jep nje orientim ne baze te zhvillimit te tyre per vleren sic shihet nga makinat e kerkimit ne internet. Dhe nese jeni nje webmaster, mund te kontrolloni statistikat e detajuara te Robotic.Al per te pare nese mund te rregulloni dicka ne faqen tuaj 🙂

 

CoWorking ne Tirane

CoWorking Space - Mesazh nga renderCoworking është një stil i ri i te te punuarit ne një ambient të përbashkët shoqeror qe shtrihet ne disa ambiente te cilat ofrojne komoditetet e nje zyre moderne. Ndryshe nga në një mjedis tipik zyrash, personat qe ndajne nje hapesire coworking nuk janë të punësuar nga e njëjta organizatë. Coworking është tërheqëse pasi ofron ambiente profesionale per profesionistë, freelancer(punonjes të pavarur), apo njerëz të cilët udhëtojnë shpesh e qe mund të përfundonin duke punuar të izoluar. Sic shihet rendesia e nje coworking space, nuk eshte vetem tek ambientet moderne, por dhe tek komunikimi shoqeror dhe mundesia e te punuarit ne nje ambient relaksues.

Mbaj mend qe kur filluam firmen e pare para shume vitesh ne Tirane, ishte shume e veshtire te gjeje nje hapesire ku te punoje 2 veta. Te gjithe ambientet me qira ishin ose shume te medha (tipit 1000m2), ose ambiente shtepish ku duhet te shqetesoheshe vete per Internetin, per ikjen e dritave e banalitete te jetes se perditshme. Ne nje skuader te vogel sic ishim ne, nje ambient ku mund te kishte dhe ekipe te tjera do kishte qene ideale pasi vetmia e oreve te gjata para kompjuterit eshte vrasese, sidomos ne software development kur ke nevoje te shkeputesh e te diskutosh mbi dicka qe nuk eshte log-errorresh ne nje monitor kompjuteri.

Pas shume vitesh, m’u desh te punoj per disa muaj ne nje qytet europian (Barcelona), larg zyres sime dhe isha shume i lumtur kur zbulova nje CoWorking office. Ideja ishte shume e thjeshte, ne nje qytet te ri ku duhet te rrija per 3 muaj kisha nje linje interneti te mire, nje ambient te qete dhe pas punes nje grup miqsh nga e gjithe bota me te cilet mund te pija dicka e te ndaja eksperiencat e Barcelones.

Duke konsideruar ditet qe dua te shpenzoj ne Shqiperi, nuk mund te vija re qe atje mungon nje coworking space. Per kete vendosem qe te marrim nje ambient me rreth 120 m2 ne nje zone teper te aksesueshme te Tiranes dhe ta kthejme ne coworking space.

My’ Office (www.myoffice.al) eshte eshte nje hapesire e tij do i vlente cdokujt qe do te shpenzoje ca dite prane familjes te kete nje hapesire profesionale ku te mbaje komunikime apo te beje ca pune remote. Grupe te tjera interesi jane gazetare, te rinj qe duan te fillojne nje biznes, freelancers e te tjere persona qe gjenden ne nje situate ku duan nje ambient profesional pune. Hapesirat mund te merren me qira kundrejt nje pagese qe do na lehtesoje ta vazhdojme si inisiative per periudha nga ditore, deri ne vjetore.
Nese njihni dike qe po kerkon nje tavoline pune dhe nje ambient miqesor ne Tirane, ju lutem rekomandojani kete nisem.
Dhe me poshte nje infographic me disa statistika interesante per coworking spaces.

11 Incredible Coworking Statistics That Will Make You Leave Your Cubicle (Infographic)

Handling Exceptions in Grails

Improve error handling – Exceptions

The Error Handling in Grails has changed with the latest support from Groovy. In this case we will make use of the “Declarative Controller Exception Handling” feature of Grails.

“Grails controllers support a simple mechanism for declarative exception handling. If a controller declares a method that accepts a single argument and the argument type is java.lang.Exception or some subclass of java.lang.Exception, that method will be invoked any time an action in that controller throws an exception of that type. See the following example”:

class ElloController  {
    def index() {
        def message="Resource was not found"
        throw new NotFoundException(message);
    }

    def handleNotFoundExceptio(NotFoundException e) {
        response.status=404
        render ("error found")
}

In the previous example, a simple blank page will the message Error not found will be shown on the invocation of the controller
Important:

 • The exception handler method names can be any valid method name. The name is not what makes the method an exception handler, the Exception argument type is the important part.
 • The exception handler methods can do anything that a controller action can do including invoking render, redirect, returning a model, etc.

We need to avoid including redundant methods in every class. Therefore traits in Grails provide a clever way to include some methods to a class. With regard to Exceptions, we create a traits groovy file including the neccessary Exception Handlers. Example:

package com.apo4.exception

trait NotFoundExceptionHandler {
    def handleNotFoundExceptio(NotFoundException e) {
        response.status=404
        render ("error found")
    }
}

This trait can be included in any controller through an implements directive. Thus our old controller becomes:

import com.apo4.exception.NotFoundExceptionHandler
import com.apo4.exception.NotFoundException

class ElloController implements NotFoundExceptionHandler {
    def index() {
        throw new NotFoundException("Resource was not found");
    }
}

As it can be seen, the methods are no longer in the controller but are moved into the traits and included from the implements directive.

Exceptions can easily be invoked in services as well. *Controllers consuming such services should have the implementation of the traits or a method to Handle the Exceptions.

import com.apo4.exception.NotFoundException
class ElloService {
    def serviceMethod() {
        throw new NotFoundException("Resource was not found - thrown from service");
    }
}

References

Dillinger uses a number of open source projects to work properly:

Si te fitohen para me rishitje domainesh .com

Tema me pak fjale: Domainet .com tregetohen cdo dite me vlera nga 12$ deri ne vlera teper te larta. Eshte e mundur te krijohet nje biznes i vogel me domaine qe rregjistrohen per 1-2$ fale kodeve te GoDaddy e me tej te tregetohen me shtrenjte.
com
Ashtu sic ka prona reale (shtepi, dyqane) qe shiten e tregetohen, ashtu ka dhe nje tregeti virtuale me “prona” virtuale. Nder pronat me te vlefshme jane domainet .com por dhe domain-hacks ku rol te rendesisshem luan dhe .al. Ndoshta ardhur koha qe te kemi te gjithe prona virtuale. Ca jane te vlefshme, e ca me me pak vlere.

.com vazhdon te jete domaini me i kerkuar. Cmimi i nje domaini .com varion tek rreth 10€ tek shumica e regjistrareve (dhe 15€ tek Host.al nese zgjidhni nje regjistrar lokal).

Vleren me te madhe tek domainet .com e kane:

 1. Domainet e shkurter
  1. Domainet 3 karaktere variojne nga disa mije ne disa qindra mije dollare
  2. Domainet me 4 karaktere variojne nga xx$ deri ne xxxxx$. Ketu bejne dallim domainet vetem karaktere, vetem shifror. Me pak vlere kane ato qe kane karaktere + shifra. Edhe me pak vlere kane ato qe kane vijezim ne mes.
 2. Domainet qe bazohen mbi fjale fjalori (kryesisht anglisht, por dhe gjuhe te huaja). Psh buy.com kushton jashtezakonisht shume pasi cdo kerkim fjalen buy do i jepte nje prioritet ketij domaini.
  1. Ketu bejne dallim dhe fjalet qe kane dy apo tre fjale fjalori te perziera bashke.

Interesante eshte qe ka mijera domaine qe skadojne cdo dite. Ka disa faqe qe listojne domaine qe skadojne dhe me e njohura eshte expireddomains.net. Listat e saj permbajne disa mijera domaine dhe eshte veshtire te gjenden domaine ne kategorite me siper.

Per kete mund te perdoren te tjera sherbime. Nje prej tyre creative-domains.com liston domaine nga expireddomains.net, por me perzgjedhje te domaineve te shkurter dhe domaineve qe bazohen ne fjale fjalori.
Keshtu: http://creative-domains.com/deleted-4-letter-com-domains/ liston domainet me gjatesi 4 qe mund te regjistrohen.

Godaddy ka shpeshhere nje liste me kupona zbritje. Po tek creative-domains.com ka nje liste me kupona te GoDaddy e mund te regjistrohen domaine me 1.4$ copa. Per dike fillestar qe ka kohe te shpenzoje ne internet, mundet te rregjistrohen mbi 50 domaine me 100$ dhe me tej te shpresohet te shiten 3-4 me cmim tek 25$ per te mbuluar shpenzimet dhe ka nje portofol tjeter pothuaj 50 domaine per te testuar nese shiten nje dite.
Kuptohet, procedura nuk eshte kaq e thjeshte dhe do shume durim e negocim (perndryshe do e benin te gjithe), por eshte nje menyre qe mund te funksionoje nese dikush ka kohe plot. Persona te ndryshem kane portofole prej mijera domainesh dhe mund te nxjerrin nje rroge normale.

Me interes jane dhe domain-hacks, ku ato .al kane shume vlere, por kjo mund te diskutohet ne nje teme tjeter.

Quick bucks and domain hacks

Foto taken near Stutensee, Karlsruhe
Foto taken near Stutensee, Karlsruhe

 

Domain Hacks are a creative way to brand names in the internet culture. They make use of domain extensions to express words within the context of a domain such as: pla.net for a planet related website, who.is for a (domain) whois related website, del.icio.us for a website that appeals to visitors sense of pleasure! and so on. Domain hacks have been used by startups and big corporations. Instagr.am, ti.me, goo.gl, trib.al, bit.ly are just some of the examples of services we see everyday in our social lifes represented in domain hacks. Such domains stick with us because they are beautiful and because of the first impression they make. As the recognition of a word in a domain hack is also an intellectual operation, these domains are not easy to forget.

As number of new tlds in the market, increases everyday, the combinations to provide domain hacks increases as well. Xona Domain Hack tool provides a combination of more than 300 000 domain hacks accross different domain tlds. While the Xona tools is based on English as a dictionary, domain hacks can be created in any other language. As you might have imagined, there are good domain hacks, and worthless domains hacks, but in an industry of about 271 million domains, creative domains are always worth the attention.

As one cannot trace all the domain extensions, my experience has been related with .al domains. (.al domains are cheaper (12.99€) than let’s say .ly domains (75$), and more “secure” than .ng domains. From a geo-political position, .al domains are controlled from a country with similar outreach as the country controlling the generic .me). The .al zone, has more than 14000 domain hack combinations in the Xona list (and the list is based is only on English dictionary; the -al suffix is also used in Turkish and some other eastern languages to create words). All the .al zone has no more than 12 000 second level domains registered at this moment. As one might imagine, only a small portion are domain hacks.

I started registering domain hacks in this zone for pure pleasure, and I realized that while some domains sell for high bucks, there is also a market in domains which sell for a few bucks. For example, while soci.al sold for 50 000$ in September 2011, other domains may sell for less, and still provide a value to the customers. Domain aeri.al sold on Flippa for a sum between 50–60$. Finding those good domains like soci.al might be difficult, but finding domain hacks like aeri.al which still have a value is quite easy. Beside going through the Xona Listing and checking for domains which are not registered yet, you can also check for domains which are about to expire. Host.al, one of the accredited registrars for .al domains, provides a backorder service. Through this service, you can check domains which are about to expire and backorder them (a practice used by many big registrars like Godaddy, Name.com etc). As you scroll through that list, you might find valuable domain hacks such as minim.al (available for backorder at the time this article was being written) which will probably not sell for thousand of dolllars, but is a cool domain; and might probably sell for a few hundreds. At the moment the .al zone has some interesting domains for sale. medic.al, de.al, digit.al, an.al are some of the coolest hacks.

Do not risk much, have some fun and own a piece of internet, own some internet property ☺