How to know if you are not a geek![Eng]

It started as a bizarre thought after watching some episodes of “Big Bang Theory” with my fiancee. At a certain point she stopped and asked me which are the 3 rules (of Asimov) about a Robots and when I explained who Asimov was and what I remembered from the rules, she watched me with a smile and said that “I was a geek!”.

Calling me a geek would be a real shock for my Average (below median) Grades of my Diplom Studies. I was about to explain her that the professors from the University would have a different idea, but she already knew that and I just remained silent. To be honest, I had a hard time in the University and even though I added a Master to my CV, I took it with complains about some hard exams. Being called a Geek from a pure Summa & Magna Cum Laude student (Yes my fiancee is a Summa Cum Laude in her Bachelor studies and is probably gonna get a Magna Cum Laude in her Master studies) was really a strange. I felt some kind of Spock from the Star Trek, away from the humans.

There's no Place like home
There's no Place like home

There’s no Place like home

I gave some thought on the topic and I realized that, it is not the knowledge that characterizes people as Geeks! It should be their behaviour and their habits. Just when I was about to forget this episode, I run into this interesting blog named 10 Annoying Habits of a Geeky Spouse. (If you are a geek you will probably gonna open and read it). The blog mainly explains some annoying actions that geek usually have. Basically, if you are not into weird stuff; like collecting old toys, or dressing funny informative T-Shirts, than you are just fine. At least I was!

End of the line in this story is that if you don’t like to be called a Geek, spend less time with technology in your hands (and that week I was spending too much time with my PC). In addition, from the blog above the general advice would be don’t do/wear/say something that the people around you will not understand (Less nice T-Shirts with unix commands on them). It will make people around you unconfortable.

Trackbacks !? Nje tjeter menyre per Web Spam?

Nisur nga nje inisiative e O. Molit te Zeri Yt dhe Romeos tek Blogu i tij per sugjerimin e te gjithe webmasterave per te aplikuar Trackbacks per postimet ne bloget e tyre, po i rikthehesha nje shkrimi qe lexova para ca kohesh. Shkrimi tregon eksperiencen e nje personi me Trackbacks dhe Web-Spam dhe titullohet: “Spammers Spoil the Trackback”.

Personalisht po mendoj te abstenoj perkohesisht nga kjo inisiative per te pare si do shkoje. Sukses djema!

Web Spam – Moda e webmastereve te rinj

Ka disa kohe qe po ndjek diskutimet qe behen ne disa forume shqiptare ndermjet webmasterave te rinj. Artikujt dhe diskutimet rrotullohen kryesisht mbi te njejtat tema, trafiku, optimizimi per makinat e kerkimit (seo), leket qe mund te fitohen nga google, hoste falas, domaine etj.Ndermjet diskutuesve ka dhe persona me shume njohuri dhe entuziazem per te diskutuar per cdo detaj te vogel dhe per te keshilluar per nje webfaqe sa me te mire, sa me korrekte, sa me te vizituar. Megjithate vej re se mugon diskutimi i nje subjekti shume te rendesisshem – “Web Spam” .

E permend kete pasi shume shpesh shoh qe diskutohet si e si te krijohen metoda dhe teknika qe makinat e kerkimit (per te shmangur te permendurin vetem te Google) te listojne sa me mire nje faqe, si te kete sa me shume linke qe sjellin njerez ne faqe, link-exchange, linke tresh e te ngjashme. Nese do perkufizonim webspam do thonim se: Web Spam eshte praktikisht cdo lloj teknike qe bazohet mbi “mashtrimin” e makinave te kerkimit dhe te njerezve per te marre sa me shume trafik.

Disa shembuj Web Spam jane:

 • Domainet e gjata qe rregjistrohen qellimisht per te marre trafik. Shembuj: exchangeratedollareuro.com .
  Rregulli i arte thote qe domaini duhet te jete sa me i thjeshte per njerezit, te mbahet mend lehte dhe te perdoret lehte.
 • Terma te perdorur ne anchors (Elementi anchor ne Html) si psh: <a href=”target” >keyword, keywords, key, words</a>. Ky eshte nje spam i mirefillte per te genjyer makinat e kerkimit dhe cdo njeri do ta gjente te bezidsshem duke tentuar ti largoje nga faqja juaj.
 • Meta keywords! Ashtu si me siper, abuzimi me metakeywords si <META name=“Keywords” content=“Mp3, Shqip, Muzik, Shqip, Video, Shqip, Filma, Shqip, Humor, Shqip, Shkarko, Muzike, Shqiptare, Muzika, Shqipe, Albanian, Music, Albenian, Musik, Humora, Shqip, Humore, Shqiptare, Humori, Shqiptar, Filma, Shqip, Filme, Shqiptare, Filmat, Shqiptar, Filmi, Shqiptare, Video, Klipe, Shqip, Klipi, Klipat, Clipe, Clipa, Clipi, Shqip, Stupcat, Stupc, Egjeli, Gezuar, Pavarsia, Perrall, Prrall, Tupan, Familja, Adelina, Nora, Genta, Ermal, Fejzullahu, Ermali, Blero, Shpat, Kasapi, Tingulli3nt, Sinan, Meda, Gazi, Gentiana, Humor, Shqip, Filma, Shqip, Shqiptar, 2007, forumi, shqiptar, forume, shqiptare, chat, shqip, albachat, albanian, chat, forumi, shqiptar, forum, shqip, albanian, forum, albanian, forums, albanian, chats, kuiz, shqip, kuizi, dituri, top, lista, shqiptare, faqe, shqip, faqet, shqipetare, gratis, dating, shqip, njoftohu, takime, albume, albumet, me, te, reja, 2006, 2007, 2005, albumi, fundit, show, televizive, fiks, fare, perrall, tupan, kafeneja, jone, familja, moderne, portokalli, digitalb, tv, live, top, channel, video, shqiperia, shqipria, albania, kosova, kosovo, pavaresia, pavarsia, argetim, zbavitu, si, ta, kaloj, kohen, lire, i, Shkupi, prishtina, gjilani, tetova, struga, durrsi, mitrovica, lajme, shqip, lajmet, shqiptare, bbf, my, music, rtk, premier, feja, islame, muslimanet, islamistet, Albanian Music, Muzik Shqip, Lajme Shqip, Albania Chat, MP3 Shqip, Miss Albania, Music Shqip, Miss Kosova, MP3 Shqip Falas, Albanian Single, Albanian Personals, Radio Dashuria, Emra Shqip, Radio Kosova, Gazeta Shqiptare, RTK Live, Shqiperia Chat, Kosova Chat, Kengetaret Shqiptar, Lajmet Shqip, Koha Jone, Muzika Dashuria, Koha Online, Biznesi Online, Shqiperia Hosting, Tirana Online, Radio Tirana, Radio Shqiptare, Forume Shqiptare, Historia Shqiptare, Albanian Singles, Albanian Web Design, MuzikShqip, Sporti Shqiptar, Kosova, Radio Top Kosova, Foto Shqiperia, Zeri Yt, Feja Islame, Rinia Shqiptare, Kenge Shqip, DVD Shqip, Video Shqip, CD Shqip, Vdieo Klipe Shqiptare, Tekste Shqip, Web Cam Chat, Femra Shqiptare, Kosovarja, Albanian Fashion, Albanian News, TV Shqiptare, Sex Shqip, Modele Shqiptare, Oferta Biznesi, Shpallje Online, Bashkia Tiranes, Radio Prishtina, Kenge Popullore, Kenga Shqip, Top Albumet, Kosova Shqiperia, Shkupi, Muzika Shqip, Albania Online, Web Cam Chat, albania CHAT, Music shqip Online, Albanian Music Online, Albania Chat, Radio Dashuria, Albania Online, new Dating singles, chat Albania chat, personals, Albanian Chat, personals Adds Online, Albanian Music Online, Albanian New, Albanian Internet Dating Service, Albanian Chat Rooms, Albania Map, Albanian Flag, Albania History, Albanian Online, Albania Picture, Albania Art, Albania Newspaper, Gazeta Shqiptare, Albania Media News, Tirana Market, balkan web, gazeta FAKTI, koha jone, Shqiperia, Photo Shqiptare, Flag of Albania, Miss Albania, Tirana, Kosova, Macedonia, Montenegro, Shkupi, Prishtina, Albania, Albania Music, Radio Kosova, Economy of Albania, Travel to Albania, Albania Culture, Government of Albania, Albanian Food, Albanian Capital, Albania Hotel, Albania Personals, Albania Fact, Albanian King, albanian Sport news, albania religion, albania woman, flights to Albania, albania girl, people of albania, Albania Real Estate, Albania Dating Service Online, embassy of albania, albania news, Albania Politics, Albania Attraction Tourist, Albanian Single, Albania Personals, Albania Free Chat, Albanian Daily News, Albanian Mafia, Albanien, albanian alb music, Albanian Government, Albanian Culture, Albanian Theatre, Albania Film Online, Map of Albania, Cheap Flights to Tirana, Hotels in Albania, Book Holiday in Albania, Albania Models, Albanian Names, Miss Shqiperia, Miss Kosova, Albanian Movies, Albanian Business, Macedonia Tourism, Albanian Embassies, Albania Web Disign, Albanian Language, Albanian Websites, english albanian dictionary, history of albania, Albanian Geography, Radio Tirana, Radio Kosova, Kosova Chat, Albanian Cities, Albania Hosting, Albanian internet connections Group, Ancient Albania, Albania Islam, albanian museum, Albanian Students, Albanian Stars, Albanian Show TV Program, Albanian Soccer, Albanian Songs, Fashion, AlbFashion, Albanian Models, Albanian Religion, Albanian Climate, Weather, Albanian TV, Albanian Money, Albanian Restaurants, albanian Guide, Albanian Yellow Pages, Albanian Universities, Music Shqip, Albanian Rap, Albania chat Online, albanian music”> eshte i gabuar. Eshte i gabuar sepse numri i key words duhet te jete i kufizuar dhe padyshim qe makinat e kerkimit e dallojne nje abuzim te tille.
 • Parkime domainesh dhe mbushje me informacion jo te sakte.

  Parked Domain
  Parked Domain
 • Ferma Linkesh ne nje shqiperim te drejteperdrejte te termit Link Farms. Nuk jane asgje tjeter vecse faqe te mbushura me faqe qe te percjellin ne faqe te ngjashme qe mbajne linke per njera tjetren. Dikur shume makina kerkimi genjeheshin nga keto faqe ne shtimin e trafikut per to, por kohet e fundit, algoritmet anti-spam bejne te mundur njohjen e ketyre strukturave. Fermat me linke mund te lidhen dhe nga:  Honey pots (Faqe qe permbajne dhe informacion me cilesi), Linke vetem ne domaine te parkuar etj.
 • “Cloaking and Hiding” – Jane dy menyra te tjera Spam. Cloaking [shqiperuar si: Fshehje ] parashikon fshehjen e nje informacioni per makinat e kerkimit apo per njerezit sipas rastit. Cdo makine kerkimi (me sakte cdo robot qe mbledh informacionin) dhe cdo browser kane nga nje firme (headers) te vecante qe e paraqesin sa here vizitojne nje faqe. Ne baze te kesaj firme, webmasterat mund te bejne filtrime te permbajtjes duke perzgjedhur ke shfaqet per makinat e kerkimit dhe ker per vizitoret.  Shpeshhere linke ne te bardhe kur backgroundi eshte i bardhe, apo imazhe me permasa 1×1 qe nuk shfaqen por permbajne tage html ALT dhe TITLE sherbejne pikerisht per te fshehur veten per vizitorin, por per tu shfaqur vetem per makinat e kerkimit.

Keto me siper jane disa nga metodat publike te Spam, por kohet e fundit po shtohen dhe metoda si Reklamat dhe multilinket vetem me qellim perfitim trafiku dhe vleresimi. Te gjithe jemi dakort qe keto teknika ndihmojne cdo faqe ne nje kohe te shkurter per vleresim. Google mund te vleresoje faqen me nje PR te larte, Alexa mund te genjehen lehte per te treguar ne Top faqet e nje shteti dhe me rradhe. Por ky rrezultat do te jete shume temporar. (nuk po permend ne kete pike diskutimet etike).

Diku ne faqen e Google, tek keshillat per webmasterat pata lexuar: Krijo faqe kryesisht per perdorues, jo per makina kerkimi.  (Make pages primarily for users, not for search engines. ) Kjo shprehje ka disa te verteta brenda. Nuk mund te them se une jam nje specialist per rritjen e trafikut te faqeve ne internet, por kam kuptuar qe nuk ka rendesi cfare Vleresimi ke ne Google (PR) apo ne Alexa, apo ne te tjera sisteme. Nuk ka rendesi sa vizita ka nje dite, dhe sa ka arritur nje muaj… E rendesisshme eshte qe faqja te kete vizitore te perhershem!

Me mire se perpjekja per kete teknika, do sugjeroja te perdornit faktorin njerezor ne reklamimin e faqeve. Psh, reklamoni faqet tuaja ne Facebook tek miqte tuaj, ne Twitter sa here ka dicka te re qe miq te tuajt te kene mundesi ta vizitojne. Nese energjia qe harxhohet per te mashtruar makinat e kerkimit do te harxhohej per te prodhuar nje informacion sa me te mire, atehere rrezultati afatgjate do te ishte disa here me i suksesshem.

Nje faqe per Puken :)

Mos u cudisni fare, edhe Puka ka nje faqe te veten ne internet. Per te gjithe te interesuarit, duke klikuar ne http://puka.shqiperia.com do te keni mundesine te futeni ne faqen e zones se Pukes.

Faqja aktualisht eshte me shume nje vend nostalgjik per Pukjanet qe e njohin me mire se nje site prezantues per nje qe kerkon informacion mbi kete qytet. Personalisht do kisha menduar qe struktura e faqes do duhej te ishte e organizuar pak me ndryshe, ndoshta sepse jemi mesuar qe faqet e qyteteve kane nje tjeter strukture. Kesaj rradhe gjithcka ishte ne doren e inisiatorit (qe rastesisht ndodh te jete im at’) dhe kur vinte puna tek permbajtja e faqes nuk mund te diskutohej me te.

Faqja permban shume artikuj mbi dhe për personalitete te ketij qyteti, duke nisur nga me te njohurit si Migjeni e tek pak te njohurit. Me shume nuk mund te them, por di vetem te shpreh entuziazmin tim per kete inisiative.

Infoarkiv.com mbi 200 000 artikuj te indeksuar

Infoarkiva (http://www.infoarkiv.com), projekti any per nje arkive mediatike ka indeksuar me shume se 200 000 artikuj nga mediat e ndryshme. Pas disa muajsh testime dhe disa muaj permiresime te agjenteve qe bejne perditesimin e artikujve, mund te themi se sistemi eshte pak a shume stabel per momentin.

Artikujt e indeksuar pritet te perdoren ne www.search.al, projekt qe eshte nen kontroll te kolegut tim S. Balleshi.

Per me shume informacion mbi kete projekt lexoni pershkrimin e tij duke klikuar ketu.

Plesk 9 Server response: Export in previous version is blocking for the license

Apparently this error happens when you have upgraded to Plesk 9 and you decide to go back again to Plesk 8. You previous licence is no longer valid (you cannot have the same licence for PLesk 8 and Plesk 9).

Upgrade you server to Plesk 9 (or 9.1) (I use the command line installer) and ignore the warning message about the licence. After the upgrade, you can retrieve the correct licence!

Blog.al is coming soon!

Duke nisur nga 31 Mars, do te nisim nje ideim te nje strukture per Blog.al. Deshira e pare eshte qe te kemi nje sistem te mirefillte perdoruesish (per te gjitha sherbimet qe duam te ofrojme nen shqiperia.com, miqte.com etj). Ne kete drejtim kemi bere disa perpjekje.

Qenderzimi i sistemit te perdoruesve eshte nje hallke qe na mban te varur per shume zhvillime te tjera. Megjithate ky sistem perdoruesisht do te perdoret fillimisht per sherbimin e emailit tek @shqiperia.com dhe per sherbimin e blogut.

Megjithese deshira per te programuar vete nje sistem blogu eshte e madhe, niveli i WordPress apo softwareve te tjera te ngjashme eshte goxha i larte dhe do ishte shume e veshtire qe te terheqesh perdorues te rinj nese nuk ofron nje sherbim teper interesant. Ndoshta mund te integrojme sistemin e perdoruesve ne nje strukture wordpress. Do ishte interesante struktura e perdorues.blog.al

Nese keni nje mendim mbi kete pike, me shkruani nje rrjesht. 🙂

Guri i Themelit

Dikur quhej guri i themelit hapi i pare i cdo nisme te re.  Ky shkrim eshte me shume nje prove se nje mendim me vlere per t’u lexuar. Nese keni arritur deri ketu, do te thote qe po humbisni caste te jetes suaj kot.