Ligji Anti-shpifje dhe shteti rrumpalle!

Duke ndjekur debatin e sotëm lidhur me një listë prej 44 faqesh që kërcënohen për mbyllje nëse nuk plotesojnë informacion mbi rregjistrimin ne QKB, disa gjera per t’u sqaruar!   1. Nëse qëllimi është rregjistrimi tek taksat (dikush merrte si shembull Opinion.al) që duhet te rregjistrohet për problem taksash, atëherë problemin e monitorimit e kanë […]

Mandi on 10/15/2018

Mbi Protesten Kukesiane per taksen e rruges

Kam kohe qe perpiqem te mos shkruaj per politiken e brendshme shqiptare pasi me verte jam i zhgenjyer dhe i pashprese. Shoh qe ka zera qe e mburrin Edi Ramen akoma, dhe ka nga ata qe hidhen ne lufte. Problemi eshte i thjeshte: Rruge me pagese ka ne shume vende. Diku me lire e diku […]

Mandi on 03/31/2018

Njerezit e medhenj si Desada, dhe njerezit e vegjel si Rigerta

Java e kaluar solli dy risi ne jeten politike shqiptare. Fjalimin e nje vajze provinciale nga foltorja e parlamentit, dhe reagimin e nje vajze roze nga mediat e perditshme.  Per shumekend Rigerta ishte nje emer i panjohur. Per shume te tjere, nje artikull mbi Rigerten tek Report.al (https://www.reporter.al/ish-studentja-e-la-sapienza-sfidon-politiken-me-nje-ferme-dhish-ne-rubik/) ishte refleksi i enderrave te pa plotesuara […]

Mandi on 10/02/2017
Featured Ligji Anti-shpifje dhe shteti rrumpalle!

Zend Framework

PhpCloud quick note on DSN

Cloud is the new magical word of these 2 years and a lot of  solutions are moving to Clouds which basically is a set of web-apps hosted on the internet. There have been a few php-cloud solutions as well, most...Read More
Internet

The Web Today / Search vs. Social Media

It is becoming more and more difficult for Search Engines to organize information today. There is a lot of information, and if Search Engines are having difficulty in bringing the best of the results up, it is somehow Google’s fault...Read More
DomainHost.al

Little countries, big domains

Browsing through .al domains, I realized that the .al domains are being registered from almost every big corporation. Google (.com.al), Microsoft (.com.al), Facebook, Twitter, Ebay and a bunch of other companies own at least one .al domain. Some of them...Read More
AktualitetShqip

Tirana Startup Weekend

Nese po lexoni kete lajm, qofte nga nje lidhje e Twitter, Facebook apo direkt tek faqja e internetit, atehere duhet patjeter te regjistroheni tek Tirana Startup Weekend 2012. Nuk ka rendesi profesioni juaj, nuk ka rendesi ne jeni akoma student...Read More
Linked Open Data

SPARQL / RDF and PHP

While it looks that all the development tools dealing with RDF and SPARQL are pretty much Java Oriented, there are also some nice libraries and tools that can help any ‘PHP lover’ easily test and start working with simple RDF...Read More