Sa vlen nje domain .al!?

Mund te kushtoje dhe 18 000 Euro!

Vlera e nje domaini .al

Tregetia e domaineve ne internet eshte bere pjese e biznesit te shume individeve dhe kompanive ne internet. Kohet e fundit me liberalizimin e domaineve .al kane nisur dhe tregetimet e para te ketyre domaineve.

Me liberalizimin (deri diku) te domaineve .al, pati dhe nje terheqje ndaj ketij domaini te ri, si nga individe brenda kufinjve autoktone, ashtu dhe nga individe te huaj. Vullneti per te rregjistruar shume domaine filloi te zbehej disa jave pas boomit te pare kur u pa qe: Cmimi ishte i larte dhe procedurat ishin teper te zgjatura per nje rregjistrim.

Megjithese kishte pasur disa ndonje sinjalizim per domaine shqiptare qe shiteshin per shifra mbi 1000 Euro, para 2 javesh u mbyll shitja e domainit me te shtrenjte .al per te cilin une kam informacion.

Ne pamundesi per te thene emrin e domainit (pa marre lejen e paleve),Domaini per te cilin behet fjale eshte booking.al dhe shifra e mbylljes se marreveshjes ishte tek 18 000 €. Domaini ishte i rregjistruar per z. Edmir Cjapi prane kompanise tone (nepermjet Host.al) dhe iu kalua klientit te ri (jashte Host.al) pa asnje pengese.

16 Replies to “Sa vlen nje domain .al!?”

 1. Jam shume i bindur se nese regjistrimi i domenave .al te ishte automatik dhe nje gje te tille ta ofronin me shume kompani, deri tani do te ishin shitur mijera e mijera domena.

  Gjithsesi kjo nuk ndodhe dhe e vetmja arsye qe ndalon liberalizimin e domenave .al eshte se dikush mund te humb qindra-mijera euro, ne vend qe keto leke te shkonin ne bugjetin e shtetit.

  Mandi, ka ndonje statististike se sa domena .al jane shitur dhe sa eshte rritja e shitjes neper vite?

 2. Domainet .al rregjistrohen nga AKEP (akep.gov.al). Host.al ndihmon ne rregjistrim dhe ne procedura. Normalisht cdo kompani me seli ne Shqiperi mund te rregjistroje domaine .al

 3. 18 000 € per nje domain .al eshte shume, madje eshte nje shume qe une nuk do e jepja kurr per nje domain .al
  .al eshte shume e dobet si TLD, thjesht NUK IA VLEN INVESTIMI. Ka gjithe ato TLD me te mira se .al
  Kam pershtypjen se ai person qe ka blere ate domain ose ska pas cte bej me leket ose eshte treguar budalla lol. Pastaj eshte shume e veshtire per t’u besuar dicka e tille pasi nuk para ka me njerez aq budallenj ose njerez te pasur qe skane cte bejne me parate.
  Dhe e fundit asnjehere nuk u kam besuar 100 % shtijeve private te domaineve

  Vleresimi im per domaent me .al eshte $0 – Reg fee – low $xxx (ja po enderrojme pak e po theme mid $xxx LOL)

  Faleminderit
  (P.S. ri-edito artikullin pasi ke gabime drejtshkrimore.

  1. Domaini eshte blere nga nje kompani e huaj qe donte te mbronte emrin (qe eshte nje folje dhe nuk mund te jete Trademarke).

   Erand, ky nuk eshte diskutim a vlen, por kaq eshte vleresuar nje domain .al

   1. Rast i rrall per nje enduser (cudi pasi te huajt nuk kane te drejte ke kene domaine me .al)

    Vlera e nje TLD nuk percaktohet nga nje “shitje”

    1. Rast i rrall, pse:
     Nje end user investon ne nje emer vetem kur e ka marked dhe blen emrin e firmes.
     Dhe nese eshte i interesuar per nje folje ne vecanti blen folje.com.al (.com.al pra commercial)

     Problemi qe .al nuk ka vlere te konsideruesme eshte mundesia e madhe per te gjetur alternative (flas per keywords ne pergjithesi) shume lehte.

     P.S. edito “Megjithese kishte pasur disa ndonje sinjalizim” -> “Megjithese kishte patur ndonje sinjalizim”

   1. lol, une nuk llogaris ata qe keqperdorin parane. Budalliku ska limit.
    Gjithashtu vleresimi i domaineve per endusers eshte shume i veshtire (thjsesht per arsyen qe sapo permebda)

 4. Per shqiperi kjo gje eshte majft pozitive 18 000 €. Mund te them qe nje domain i ngajshem si ky do vlente shume: movies.al (

 5. Pershendetje:

  Ai e ka cmimin eshte shume me larte se 50.000 euro, nejse persa i perket booking.al tani eshte shitur dhe ska ca te diskutojme, cmimi i shitjes eshte 18.000 euro, besohet apo nuk besohet kaq u shit.

  Cunat e host.al kane ndihmuar shume ne procesin e transferimit te domainit, pa ata do e kisha pak te veshtire, po ashtu dhe ndihma kryesore ka qene dhe dhenia e dieve e disa domaineve te reja qe une sapo i kame blere.

  1. Si ka mundesi qe e shite, se booking .al eshte regjistruar si trademark ne shqiperi, bej cudi qe nuk te paditen ne gjykate per perdorim te paautorizuar te markes se tyre

Leave a Reply