Ka disa kohe qe po ndjek diskutimet qe behen ne disa forume shqiptare ndermjet webmasterave te rinj. Artikujt dhe diskutimet rrotullohen kryesisht mbi te njejtat tema, trafiku, optimizimi per makinat e kerkimit (seo), leket qe mund te fitohen nga google, hoste falas, domaine etj.Ndermjet diskutuesve ka dhe persona me shume njohuri dhe entuziazem per te diskutuar per cdo detaj te vogel dhe per te keshilluar per nje webfaqe sa me te mire, sa me korrekte, sa me te vizituar. Megjithate vej re se mugon diskutimi i nje subjekti shume te rendesisshem – “Web Spam” .

E permend kete pasi shume shpesh shoh qe diskutohet si e si te krijohen metoda dhe teknika qe makinat e kerkimit (per te shmangur te permendurin vetem te Google) te listojne sa me mire nje faqe, si te kete sa me shume linke qe sjellin njerez ne faqe, link-exchange, linke tresh e te ngjashme. Nese do perkufizonim webspam do thonim se: Web Spam eshte praktikisht cdo lloj teknike qe bazohet mbi “mashtrimin” e makinave te kerkimit dhe te njerezve per te marre sa me shume trafik.

Disa shembuj Web Spam jane:

 • Domainet e gjata qe rregjistrohen qellimisht per te marre trafik. Shembuj: exchangeratedollareuro.com .
  Rregulli i arte thote qe domaini duhet te jete sa me i thjeshte per njerezit, te mbahet mend lehte dhe te perdoret lehte.
 • Terma te perdorur ne anchors (Elementi anchor ne Html) si psh: <a href=”target” >keyword, keywords, key, words</a>. Ky eshte nje spam i mirefillte per te genjyer makinat e kerkimit dhe cdo njeri do ta gjente te bezidsshem duke tentuar ti largoje nga faqja juaj.
 • Meta keywords! Ashtu si me siper, abuzimi me metakeywords si <META name=“Keywords” content=“Mp3, Shqip, Muzik, Shqip, Video, Shqip, Filma, Shqip, Humor, Shqip, Shkarko, Muzike, Shqiptare, Muzika, Shqipe, Albanian, Music, Albenian, Musik, Humora, Shqip, Humore, Shqiptare, Humori, Shqiptar, Filma, Shqip, Filme, Shqiptare, Filmat, Shqiptar, Filmi, Shqiptare, Video, Klipe, Shqip, Klipi, Klipat, Clipe, Clipa, Clipi, Shqip, Stupcat, Stupc, Egjeli, Gezuar, Pavarsia, Perrall, Prrall, Tupan, Familja, Adelina, Nora, Genta, Ermal, Fejzullahu, Ermali, Blero, Shpat, Kasapi, Tingulli3nt, Sinan, Meda, Gazi, Gentiana, Humor, Shqip, Filma, Shqip, Shqiptar, 2007, forumi, shqiptar, forume, shqiptare, chat, shqip, albachat, albanian, chat, forumi, shqiptar, forum, shqip, albanian, forum, albanian, forums, albanian, chats, kuiz, shqip, kuizi, dituri, top, lista, shqiptare, faqe, shqip, faqet, shqipetare, gratis, dating, shqip, njoftohu, takime, albume, albumet, me, te, reja, 2006, 2007, 2005, albumi, fundit, show, televizive, fiks, fare, perrall, tupan, kafeneja, jone, familja, moderne, portokalli, digitalb, tv, live, top, channel, video, shqiperia, shqipria, albania, kosova, kosovo, pavaresia, pavarsia, argetim, zbavitu, si, ta, kaloj, kohen, lire, i, Shkupi, prishtina, gjilani, tetova, struga, durrsi, mitrovica, lajme, shqip, lajmet, shqiptare, bbf, my, music, rtk, premier, feja, islame, muslimanet, islamistet, Albanian Music, Muzik Shqip, Lajme Shqip, Albania Chat, MP3 Shqip, Miss Albania, Music Shqip, Miss Kosova, MP3 Shqip Falas, Albanian Single, Albanian Personals, Radio Dashuria, Emra Shqip, Radio Kosova, Gazeta Shqiptare, RTK Live, Shqiperia Chat, Kosova Chat, Kengetaret Shqiptar, Lajmet Shqip, Koha Jone, Muzika Dashuria, Koha Online, Biznesi Online, Shqiperia Hosting, Tirana Online, Radio Tirana, Radio Shqiptare, Forume Shqiptare, Historia Shqiptare, Albanian Singles, Albanian Web Design, MuzikShqip, Sporti Shqiptar, Kosova, Radio Top Kosova, Foto Shqiperia, Zeri Yt, Feja Islame, Rinia Shqiptare, Kenge Shqip, DVD Shqip, Video Shqip, CD Shqip, Vdieo Klipe Shqiptare, Tekste Shqip, Web Cam Chat, Femra Shqiptare, Kosovarja, Albanian Fashion, Albanian News, TV Shqiptare, Sex Shqip, Modele Shqiptare, Oferta Biznesi, Shpallje Online, Bashkia Tiranes, Radio Prishtina, Kenge Popullore, Kenga Shqip, Top Albumet, Kosova Shqiperia, Shkupi, Muzika Shqip, Albania Online, Web Cam Chat, albania CHAT, Music shqip Online, Albanian Music Online, Albania Chat, Radio Dashuria, Albania Online, new Dating singles, chat Albania chat, personals, Albanian Chat, personals Adds Online, Albanian Music Online, Albanian New, Albanian Internet Dating Service, Albanian Chat Rooms, Albania Map, Albanian Flag, Albania History, Albanian Online, Albania Picture, Albania Art, Albania Newspaper, Gazeta Shqiptare, Albania Media News, Tirana Market, balkan web, gazeta FAKTI, koha jone, Shqiperia, Photo Shqiptare, Flag of Albania, Miss Albania, Tirana, Kosova, Macedonia, Montenegro, Shkupi, Prishtina, Albania, Albania Music, Radio Kosova, Economy of Albania, Travel to Albania, Albania Culture, Government of Albania, Albanian Food, Albanian Capital, Albania Hotel, Albania Personals, Albania Fact, Albanian King, albanian Sport news, albania religion, albania woman, flights to Albania, albania girl, people of albania, Albania Real Estate, Albania Dating Service Online, embassy of albania, albania news, Albania Politics, Albania Attraction Tourist, Albanian Single, Albania Personals, Albania Free Chat, Albanian Daily News, Albanian Mafia, Albanien, albanian alb music, Albanian Government, Albanian Culture, Albanian Theatre, Albania Film Online, Map of Albania, Cheap Flights to Tirana, Hotels in Albania, Book Holiday in Albania, Albania Models, Albanian Names, Miss Shqiperia, Miss Kosova, Albanian Movies, Albanian Business, Macedonia Tourism, Albanian Embassies, Albania Web Disign, Albanian Language, Albanian Websites, english albanian dictionary, history of albania, Albanian Geography, Radio Tirana, Radio Kosova, Kosova Chat, Albanian Cities, Albania Hosting, Albanian internet connections Group, Ancient Albania, Albania Islam, albanian museum, Albanian Students, Albanian Stars, Albanian Show TV Program, Albanian Soccer, Albanian Songs, Fashion, AlbFashion, Albanian Models, Albanian Religion, Albanian Climate, Weather, Albanian TV, Albanian Money, Albanian Restaurants, albanian Guide, Albanian Yellow Pages, Albanian Universities, Music Shqip, Albanian Rap, Albania chat Online, albanian music”> eshte i gabuar. Eshte i gabuar sepse numri i key words duhet te jete i kufizuar dhe padyshim qe makinat e kerkimit e dallojne nje abuzim te tille.
 • Parkime domainesh dhe mbushje me informacion jo te sakte.

  Parked Domain

  Parked Domain

 • Ferma Linkesh ne nje shqiperim te drejteperdrejte te termit Link Farms. Nuk jane asgje tjeter vecse faqe te mbushura me faqe qe te percjellin ne faqe te ngjashme qe mbajne linke per njera tjetren. Dikur shume makina kerkimi genjeheshin nga keto faqe ne shtimin e trafikut per to, por kohet e fundit, algoritmet anti-spam bejne te mundur njohjen e ketyre strukturave. Fermat me linke mund te lidhen dhe nga:  Honey pots (Faqe qe permbajne dhe informacion me cilesi), Linke vetem ne domaine te parkuar etj.
 • “Cloaking and Hiding” – Jane dy menyra te tjera Spam. Cloaking [shqiperuar si: Fshehje ] parashikon fshehjen e nje informacioni per makinat e kerkimit apo per njerezit sipas rastit. Cdo makine kerkimi (me sakte cdo robot qe mbledh informacionin) dhe cdo browser kane nga nje firme (headers) te vecante qe e paraqesin sa here vizitojne nje faqe. Ne baze te kesaj firme, webmasterat mund te bejne filtrime te permbajtjes duke perzgjedhur ke shfaqet per makinat e kerkimit dhe ker per vizitoret.  Shpeshhere linke ne te bardhe kur backgroundi eshte i bardhe, apo imazhe me permasa 1×1 qe nuk shfaqen por permbajne tage html ALT dhe TITLE sherbejne pikerisht per te fshehur veten per vizitorin, por per tu shfaqur vetem per makinat e kerkimit.

Keto me siper jane disa nga metodat publike te Spam, por kohet e fundit po shtohen dhe metoda si Reklamat dhe multilinket vetem me qellim perfitim trafiku dhe vleresimi. Te gjithe jemi dakort qe keto teknika ndihmojne cdo faqe ne nje kohe te shkurter per vleresim. Google mund te vleresoje faqen me nje PR te larte, Alexa mund te genjehen lehte per te treguar ne Top faqet e nje shteti dhe me rradhe. Por ky rrezultat do te jete shume temporar. (nuk po permend ne kete pike diskutimet etike).

Diku ne faqen e Google, tek keshillat per webmasterat pata lexuar: Krijo faqe kryesisht per perdorues, jo per makina kerkimi.  (Make pages primarily for users, not for search engines. ) Kjo shprehje ka disa te verteta brenda. Nuk mund te them se une jam nje specialist per rritjen e trafikut te faqeve ne internet, por kam kuptuar qe nuk ka rendesi cfare Vleresimi ke ne Google (PR) apo ne Alexa, apo ne te tjera sisteme. Nuk ka rendesi sa vizita ka nje dite, dhe sa ka arritur nje muaj… E rendesisshme eshte qe faqja te kete vizitore te perhershem!

Me mire se perpjekja per kete teknika, do sugjeroja te perdornit faktorin njerezor ne reklamimin e faqeve. Psh, reklamoni faqet tuaja ne Facebook tek miqte tuaj, ne Twitter sa here ka dicka te re qe miq te tuajt te kene mundesi ta vizitojne. Nese energjia qe harxhohet per te mashtruar makinat e kerkimit do te harxhohej per te prodhuar nje informacion sa me te mire, atehere rrezultati afatgjate do te ishte disa here me i suksesshem.