Trackbacks !? Nje tjeter menyre per Web Spam?

Nisur nga nje inisiative e O. Molit te Zeri Yt dhe Romeos tek Blogu i tij per sugjerimin e te gjithe webmasterave per te aplikuar Trackbacks per postimet ne bloget e tyre, po i rikthehesha nje shkrimi qe lexova para ca kohesh. Shkrimi tregon eksperiencen e nje personi me Trackbacks dhe Web-Spam dhe titullohet: “Spammers Spoil the Trackback”.

Personalisht po mendoj te abstenoj perkohesisht nga kjo inisiative per te pare si do shkoje. Sukses djema!

One Reply to “Trackbacks !? Nje tjeter menyre per Web Spam?”

 1. Pershendetje Armand,

  nga nje ane ke te drejte, por un tek tema ime i keshillova personave qe ne Blogun e tyre te aktivizojne opsionet qe komenti duhet verifikuar perpara se te postohet.
  Kjo gje shmang 100% spamet. Plus qe eshte edhe nje menyre e mire me shmang komentet e kota e qe skan te bejne fare me temen. Mundeson permiresimin e ndonje komenti qe nuk eshte shkruar gramatikisht qarte.
  Pra ka shume avantazhe 🙂
  Pastaj eshte edhe faktori tjeter qe faqet shqiptare nuk jan shume te perhapura e skan me mijra vizitor ne dit qe te sulen te gjith me ber komente 🙂
  Akismet mron gjithashtu, un edhe aktualisht kam shume spam por deri tani 99% i ka kapur akismet e skam pasur probleme.

  Un e vura kete gje por kam frike se shume persona nuk ja din vleren trackback apo gjerave te tjera prandaj 🙂 Megjithate te shofim si do eci, po tu desh ndonje info me shume me thuaj 🙂

Leave a Reply